Postępowanie terapeutyczne w przypadku fobii dźwiękowej u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie terapeutyczne w przypadku fobii dźwiękowej u psów

Modyfikacja zachowania

Odwrażliwianie

To stopniowe przyzwyczajanie psa do działania bodźca powodującego lęk o znacząco obniżonej sile działania, np. odtwarzanie dźwięków na początek bardzo cicho, a w miarę postępów stopniowo coraz głośniej. Należy zadbać, aby w czasie trwania procesu odwrażliwiania zwierzę nie było narażone na działanie bodźca o naturalnej sile, bo może to zniweczyć osiągnięte dotychczas efekty.

Przeciwwarunkowanie

Połączenie bodźca powodującego lęk z innym, wywołującym u psa przyjemne skojarzenia. Na skutek zbudowanego skojarzenia negatywny bodziec przestanie wywoływać pierwotną reakcję. Przeciwwarunkowanie możliwe jest dopiero po osiągnięciu przynajmniej częściowego odwrażliwienia. Istotne też jest, aby bodziec kontrwarunkujący miał silniejszy wpływ na emocje psa niż bodziec wywołujący strach.

Trening relaksacyjny

Polega na przeprowadzeniu szeregu treningów relaksacyjnych u psa, wskutek których nauczy się on relaksować, nawet w trudnych dla niego sytuacjach. W czasie treningu pies powinien być nagradzany za rozluźnienie. Trening należy przeprowadzać tylko w takie dni, w które pies jest spokojny i zrelaksowany. Terapia dotykiem:

Masaż relaksacyjny, np. TTouch lub GASA.Budowanie kotwic – połączenie konkretnej czynności wykonywanej przy psie, np. masażu ucha, z całkowitym jego zrelaksowaniem. Można to osiągnąć poprzez systematyczny masaż ucha, w chwilach, gdy pies jest zrelaksowany przez przynajmniej miesiąc. Po zbudowaniu takiej kotwicy w podświadomości psa można ją następnie wykorzystywać w celu uspokojenia go poprzez masowanie ucha w momencie występowania reakcji lękowej.Kamizelka uciskowa – opiera się na terapii sensorycznej i wykorzystuje działanie stałego nacisku zbliżone do działania akupresury.Głaskanie psa po bokach ciała spokojnymi, posuwistymi ruchami, które działają na psa uspokajająco.

Terapia feromonami

Polega na stosowaniu feromonów uwalnianych naturalnie przez karmiące suki, które działają na szczenię...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy