Porównanie leków sterydowych i kwasu hialuronowego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Porównanie leków sterydowych i kwasu hialuronowego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów psów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najpowszechniejszym spotykanym w medycynie i weterynarii ortopedycznym problemem o charakterze przewlekłym. Przebiega z objawami bolesności stawów, ze zmianami w strukturze chrząstki stawowej, zmianami w składzie mazi stawowej oraz z postępującym zapaleniem wytwórczym. Kliniczny obraz choroby ma wpływ na postępujące ograniczenie ruchomości stawów. Przyczyn schorzenia, zarówno pierwotnych, jak i wtórnych, jest bardzo wiele. W rozwoju choroby zwyrodnieniowej na poziomie komórkowym aktywny udział biorą błona maziowa poprzez przerost i rozrost oraz naciek komórkowy, zawierający różne komórki jednojądrowe, będące źródłem proteaz, jak i cytokin prozapalnych (1). Zarówno u ludzi, jak i u zwierząt problem choroby zwyrodnieniowej wywiera bardzo istotny wpływ na jakość życia, zmusza do zmiany trybu życia, aktywności fizycznej oraz wymaga leczenia. Opisanych sposobów leczenia jest wiele (2, 3). Wśród nich wyróżnia się leki podawane miejscowo, ogólnie w postaci doustnej, domięśniowej lub dożylnej. Stosowane są także suplementy, odpowiednia dieta, zmiana trybu życia, kontrola masy ciała, zabiegi rehabilitacyjne. Celem leczenia jest uzyskanie poprawy w odczuwaniu dolegliwości bólowych, utrzymanie lub poprawa w zakresie ruchomości stawów, ograniczenie rozwoju zmian wytwórczych. Leczenie podejmowane w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów można podzielić na takie, które wykorzystuje leki modyfikujące przebieg choroby, wykorzystujące leki wolno działające, leki, których działanie oparte jest na faktach, a także preparaty wpływające na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby.

Porównanie skuteczności leczenia choroby zwyrodnieniowej jest bardzo trudne ze względu na niejednorodne bazy danych, niejednorodne grupy pacjentów poddanych leczeniu, różne okresy obserwacji, znaczące różnice w działaniach na materiale doświadczalnym i klinicznym oraz z powodu różnic w analizie wyników i wyciąganych wniosków.

Celem artykułu jest krótkie porównani...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.