Poprawa bezpieczeństwa kotów w trakcie znieczulenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Poprawa bezpieczeństwa kotów w trakcie znieczulenia

Indukcja

Większość leków stosowanych do indukcji może spowodować bezdech, dlatego bardzo ważne na tym etapie jest prowadzenie tlenoterapii. Podawanie tlenu przez maskę przez okres 3 min pozwala na utrzymanie saturacji na poziomie > 90% przez okres 1 do 3 minut (12). Ma to ogromne znaczenie w przypadku wystąpienia bezdechu lub trudnej intubacji. Niskie dawki propofolu czy etomidatu mogą spowodować na początkowym etapie ich podawania pobudzenie. Aby tego uniknąć, początkowy bolus może być podany szybciej w ¼ objętości zaplanowanej dawki leku.

Należy także pamiętać o czasie koniecznym na uzyskanie pełnego efektu podanej dawki, który w przypadku propofolu wynosi od 60-90 s, co determinuje powolne podawanie preparatu. Stosowane u kotów preparaty propofolu i etomidatu powinny być wolne od alkoholu benzylowego. Preferowane są formy lipuro. Należy jednak pamiętać o bezwzględniej higienie przy ich stosowaniu ze względu na obecność nośnika, jakim jest olej sojowy. Formy lipuro używane i przechowywane w nieodpowiedni sposób w ciągu 6 godzin mogą stać się pożywką dla S. aureus czy E. coli (13).

W przypadku kotów indukcja z użyciem gazów anestetycznych w podaniu przez maskę lub w komorze indukcyjnej nie jest wskazana. Ostry zapach gazów znieczulających może zwiększyć stres kota. W przypadku indukcji z użyciem maski mogą pojawić się ślinienie oraz pobudzenie, co może wpłynąć ujemnie na dalszy przebieg znieczulenia. Użycie komory indukcyjnej wymaga zastosowania wysokich stężeń wziewnych środków anestetycznych, co może doprowadzić do depresji układu sercowo-naczyniowego, a w połączeniu z wyrzutem katecholamin na skutek stresu dodatkowo predysponuje do wystąpienia groźnych dla życia arytmii. Technika ta naraża także personel medyczny na ekspozycję wysokich dawek wziewnych środków anestetycznych.

Intubacja

Sprzęt niezbędny do wykonania intubacji powinien być zawsze przygotowany przed podaniem premedykacji. Niezabezpieczenie dróg oddechowych w przypadku kotów ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.