Pokastracyjne nietrzymanie moczu u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pokastracyjne nietrzymanie moczu u suk

Nietrzymanie moczu definiuje się jako mimowolne oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Pojęcie to różni się od częstomoczu, utrudnionego oddawania moczu (dysurii), bolesnej mikcji (strangurii), a także od zwiększonej objętości oddawanego moczu (poliurii).

Typowe, pokastracyjne nietrzymanie moczu objawia się mikcją w miejscach, w których psy najczęściej śpią. Dolegliwość ta jest obserwowana u od 3% do 20% suk po zabiegu gonadektomii i pojawia się w okresie od 3 miesięcy po zabiegu, a nawet do 10 lat później (u 75% suk pojawia się w pierwszych trzech latach). Do zaburzeń fizjologicznych procesów dochodzi na poziomie zarówno gromadzenia, jak i przemieszczania się moczu przez kolejne odcinki układu moczowego (4).

Jednostka ta niekiedy zniechęca właścicieli psów do wykonania zabiegu kastracji. Ważne, aby bliżej przyjrzeć się temu problemowi, szczególnie w aspekcie sprzecznych opinii mówiących o potencjalnie negatywnym wpływie gonadektomii lub wieku wykonania takiego zabiegu na ryzyko występowania pokastracyjnego nietrzymania moczu.

Etiologia

Przyczyna pokastracyjnego nietrzymania moczu (USMI – urinary sphincter mechanism incompetence) jest bardzo złożona i nadal słabo poznana. Do najważniejszych czynników sprzyjających występowaniu tego zaburzenia należą: przeprowadzony zabieg owariorektomii lub owariohisterektomii, rasa psa, masa ciała, a także stopień otłuszczenia(4).

Według danych piśmiennictwa u suk po zabiegu kastracji wzrasta ośmiokrotnie ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu (UI – urinary incontinence) (7). U suk niekastrowanych tego typu zaburzenie występuje niezwykle rzadko (0,2-2,1%) (7). Po zabiegu owariohisterektomii cewka moczowa staje się nieco krótsza, szyjka pęcherza moczowego położona jest bardziej doogonowo, a napięcie zwieracza cewki wyraźnie maleje, natomiast ciśnienie na pęcherz zwiększa się, gdy suka leży, co może stanowić przyczynę mimowolnych mikcji. Analizując wiele badań na ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.