Podróżowanie z psem i kotem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podróżowanie z psem i kotem

Mimo że podróżowanie z psem, a także z kotem dla wielu opiekunów to niemal codzienność, warto przeczytać o tym, w jaki sposób powinniśmy organizować podróż zwierząt oraz jak przyzwyczajać je do podróżowania autem lub środkami komunikacji publicznej.

Uogólniając, najważniejsze są trzy kwestie.
  • Po pierwsze, zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej przestrzeni i warunków do podróżowania;
  • drugie, zadbanie o bezpieczeństwo tak samego zwierzęcia, jak i innych pasażerów;
  • po trzecie zaś, nauczenie zwierzęcia, że podróż może być przyjemna, a opiekuna umiejętności niwelowania niepokoju lub ekscytacji pupila podczas podróży.

Zacznijmy od początku, a więc od przyzwyczajania psa lub kota do podróżowania, bo, jak nie trudno się domyślić, taka sytuacja nie jest dla żadnego zwierzęcia naturalna. Aby zwierzę dobrze czuło się podczas podróży, trzeba je do niej przygotować behawioralnie i szkoleniowo, a w razie potrzeby wesprzeć farmakologicznie.

Ponieważ psy i koty różnią się pod względem zachowania oraz emocjonalności, należy uczyć je podróżowania w nieco odmienny sposób. Opiszemy reguły, jakich należy przestrzegać oddzielnie dla psów i kotów.

Psy

Oczywiście chcemy, by nasz pupil traktował podróż jako przyjemną część wspólnej aktywności. To wyznacza nam podstawową regułę – wszystko, co kojarzy się z podróżą, powinno być przyjemne. Opiekun mający dobry kontakt z psem sprawia, że jego pupil ufa mu w nowej sytuacji i nawet jeśli obawia się czegoś, obecność właściciela pozwala mu przełamywać strach i czuć się pewnie. Ciepły i serdeczny kontakt z psem jest równie ważny jak nagradzanie go smakołykami. I najczęściej wystarcza przy przyzwyczajaniu szczeniaków lub młodych psów do przebywania w poruszającym się pojeździe.

Będąc pasażerem, bierzemy psa na kolana lub sadzamy obok siebie i ruszamy w pierwszą podróż do parku na ekscytujący spacer. W początkowym etapie nauki lepiej przewozić psy w przedniej części samochodu, po pierwsze, z powodu ważnej dla nich bliskości opiekuna, po drugie, mniej wtedy odczuwają mdłości niż w przestrzeni bagażowej. O ile jednak szczeniaki przyzwyczajają się niejako naturalnie do okoliczności, które im fundujemy, o tyle sporo dorosłych psów ma kłopoty z adaptacją do podróży.

Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy nieco później, w wieku dorosłym po raz pierwszy mają okazję jazdy samochodem. Zazwyczaj reagują strachem, są niespokojne, zdarza się, że zareagują agresją. Dlatego warto, nawet jeśli nie mamy takiej potrzeby, przyzwyczajać psy jak najwcześniej do jazdy samochodem lub środkami transportu publicznego.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.