Płyty kostne w ortopedii małych zwierząt. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Płyty kostne w ortopedii małych zwierząt. Cz. II

Kontrola gojenia

Kontrola zrostu kostnego po zabiegu jest równie istotna jak prawidłowe przeprowadzenie samego zabiegu. Pierwsze projekcje radiologiczne powinniśmy wykonać zaraz po założeniu płyty, w dwóch projekcjach, aby skontrolować prawidłowość ułożenia implantów. Prawidłowe wykonanie tych zdjęć jest istotne również ze względu na późniejszą możliwość porównywania tempa zrostu kostnego oraz szybkiego wyłapywania ewentualnych powikłań. Czas od przerwania ciągłości kości do uzyskania tak zwanego zrostu włóknistego, które klinicznie skutkuje uzyskaniem wstępnej stabilności pomiędzy odłamami i ustąpienie miejscowych dolegliwości bólowych, trwa średnio około 3 tygodni. Długość tego okresu jest zależna od wieku pacjenta, czynników biologicznych, takich jak uszkodzenia tkanek, oraz wystąpienia ewentualnych powikłań. W przypadku prostych złamań u zwierząt bardzo młodych, u których interwencja chirurgiczna została szybko przeprowadzona, w tym okresie można już zaobserwować radiologiczny zrost, W większości przypadków prawidłowy zrost kostny powinniśmy zaobserwować w okresie między 6. a 8. tygodniem od wykonanego zabiegu.

W przypadku gojenia pierwotnego, które uzyskujemy przez wykonanie kompresji i ciasnym zbliżeniu odłamów kostnych, szczelina złamania w pierwszych 2 tygodniach nie zmieni się. Dopiero ponowne unaczynienie odłamów powoduje postępującą odbudowę kostną. Ponieważ w tym czasie jest to kombinacja działania osteoblastów i osteoklastów, część kory w pobliżu końców złamania może zostać poddana lizie, co skutkuje widocznym rozszerzeniem szpary przełomu na radiogramie. W późniejszym etapie szczelina ulega coraz większemu zamgleniu, aby między 8. a 12. tygodniem zaniknąć. W przypadku zrostu pierwotnego i pełnej stabilizacji złamania nie zobaczymy pobudzenia okostnowego w postaci formującego się callusa.

Złamania gojone wtórnie skutkują narastaniem kostniny. Między 5. a 10. dniem krawędzie złamania kości tracą swoją ostrość, a demineralizacja fragmentów ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.