Planowanie i zarządzanie rozrodem młodzieży w ujęciu ekonomicznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Planowanie i zarządzanie rozrodem młodzieży w ujęciu ekonomicznym

Czasy, kiedy lekarze weterynarii byli osobami wzywanymi do ugaszenia pożaru związanego z wybuchem choroby na fermie, powoli odchodzą w zapomnienie. Dzisiejsi hodowcy poszukują partnerów, którzy pomogą im zaplanować i zorganizować prace na fermie w sposób efektywny, zwłaszcza pod kątem ekonomicznym. Naturalne zatem wydaje się, że lekarze weterynarii muszą ewoluować do roli doradców. Jako grupa zawodowa nie możemy ograniczać się do roli osób podających kroplówkę czy zastrzyki. W artykule zaproponowano model planowania i zarządzania rozrodem młodzieży, na podstawie którego, jak mamy nadzieję, będzie łatwiej podejmować decyzje i proponować rozwiązania swoim klientom.

Planowanie

Najważniejszym wyzwaniem, z jakim borykają się hodowcy, jest jak najszybsze doprowadzenie do zacielenia, a następnie do porodu, aby móc zacząć produkować mleko. Należy pamiętać, że koszty związane z odchowem młodzieży i remontem stada należą do jednych z najwyższych na fermie i często plasują się od razu za kosztami związanymi z żywieniem. To, w jakim momencie jesteśmy w stanie rozpocząć nasz rozród, zależy od trzech głównych czynników:

A. Zarządzanie żywieniem

dzienne przyrosty,dzienne pobranie paszy,żywienie dostosowane do wieku i typu zwierzęcia,odpowiednia jakość stosowanych pasz.

B. Zarządzanie zdrowotnością

monitoring, profilaktyka i zwalczanie chorób zakaźnych, metabolicznych i technopatii,odpowiedniej jakości pomieszczenie,właściwe warunki środowiska: temperatura, wilgotność, wentylacja itd.

C. Zarządzanie rozrodem

ustalenie początku i końca rozrodu w stadzie w ujęciu czasowym i liczby cykli rujowych,ustalenie rodzaju stosowanego nasienia,ustalenie środków i sposobów ich wykorzystania, jakimi będziemy się posiłkować.

Czynniki te w sposób bezpośredni i pośredni wpływają na czas, w jakim jesteśmy w stanie wprowadzić sztukę do rozrodu. Kryteria te przedstawiają się w sposób następujący:

wzrost: 85-90% wzrostu dorosłego zwierzęcia w tym stadzie,waga: 5...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy