Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony kotów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony kotów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych

Toksoplazmoza

Toxoplasma gondii jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pasożytów zoonotycznych na świecie. Kotowate (łac. Felidae) jako żywiciele ostateczni są sprawcami zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego oocystami tego pierwotniaka. Ludzie i wiele gatunków ssaków oraz ptaki pełnią rolę żywicieli pośrednich, u których pasożyt występuje w tkankach (głównie w mięśniach) w postaci cyst (20-200 μm) zawierających bradyzoity, powoli dzielące się formy pasożyta, które w cystach pozostają zdolne do inwazji przez lata.

Bradyzoity po trafieniu do jelita cienkiego kotowatych atakują enterocyty, tj. komórki nabłonka jelitowego. Po okresie prepatentnym (3-10 dni) kot wydala z kałem miliony oocyst, co najczęściej trwa kilka dni, ale może wydłużyć się do 2-3 tygodni. Ze względu na rozwój odporności, siewstwo oocyst występuje u 1-2% kotów, najczęściej u zwierząt bardzo młodych, do 6. miesiąca życia. Ostra toksoplazmoza występuje najczęściej u młodych kotów i przebiega z gorączką, zapaleniem jelit, zapaleniem wątroby, mięśnia sercowego lub mięśni oraz zapaleniem mózgu (niedowłady) (5).

O wysokiej częstości kontaktu kotów z Toxoplasma gondii świadczy wysoki odsetek stwierdzanej u nich seropozytywności. Badania serologiczne 208 kotów w wieku 0,5-12 lat z woj. śląskiego wykazały występowanie przeciwciał anty-Toxoplasma u 68,8% zwierząt. Znacznie wyższy odsetek seropozytywności stwierdzono u zwierząt starszych, powyżej 1. roku (83,5%), niż młodych (48,3%) (6). Badania próbek kału 41 kotów z objawami klinicznymi wskazującymi na toksoplazmozę w kierunku stwierdzenia oocyst metodą flotacji dały wynik pozytywny w dwóch przypadkach (4,9%), z czego w jednym (2,4%) metodą PCR potwierdzono występowanie oocyst T. gondii (6).

Wydalone oocysty są niewysporulowane, inwazyjność osiągają w ciągu 1-5 dni i mogą przetrwać w środowisku zewnętrznym do 24 miesięcy, szczególnie w wodzie i wilgotnej glebie.

Koty zarażają się najczęściej wskutek zjedzenia cyst znajdujących s...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy