Ekto- i endoparazytozy psów i kotów – metody rozpoznawania i zapobiegania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ekto- i endoparazytozy psów i kotów – metody rozpoznawania i zapobiegania

Inwazje ekto-, jak i endopasożytów u psów i kotów stanowią istotny i stale rosnący problem. Pomimo opracowania w ostatnich latach coraz czulszych metod diagnostycznych wykorzystywanych w ich rozpoznawaniu, jak i coraz skuteczniejszych metod ich leczenia i profilaktyki nie jesteśmy z stanie w pełni wyeliminować tego problemu.

Wzrost częstości występowania chorób pasożytniczych przypisuje się różnym czynnikom, m.in. rozprzestrzenianiu się pasożytów na nowe obszary, będącemu efektem zmian klimatycznych i biogeograficznych, urbanizacji terenów leśnych oraz potencjalnie zwiększonej możliwości kontaktu zwierząt domowych z dzikimi.

Endopasożyty najczęściej notowane u psów i kotów to: glisty Toxocara spp., Angiostrongylus vasorum, Dirofilaria immitis, Dirofilaria repens, włosogłówka Trichuris vulpis, tasiemce: Echinococcus spp., Dipylidium caninum, Taenia spp., tęgoryjce Ancylostoma i Uncinaria spp. oraz pierwotniaki Giardia spp.

Ektopasożyty najczęściej atakujące psy i koty w naszych warunkach klimatycznych to przede wszystkim kleszcze. Główne ich gatunki należą do rodzajów Ixodes i Dermacentor, a w dalszej kolejności Rhipicephalus, Haemaphysalis i Hyalomma. W medycynie weterynaryjnej małych zwierząt kleszcze mogą pełnić rolę wektorów takich chorób jak: babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza, borelioza, hepatozoonoza, bartoneloza, wirusowe zapalenie mózgu (1).

Nieco mniejszą rolę w szerzeniu się chorób wektorowych w populacji psów i kotów przypisuje się pchłom, komarom czy muchówkom. Stawonogi te mogą przenosić takie jednostki jak: bartonelloza (pchły C. felis), mykoplazmoza hemotropowa (pchły C. felis), dirofilarioza (komary) czy lejszmanioza (muchówki).

W niniejszym artykule przedstawione zostaną podstawowe informacje dotyczące rozpoznawania i zapobiegania inwazji ekto-, jak i endopasożytów u psów i kotów.

Metody rozpoznawania

Postępowanie diagnostyczne zarówno w przypadku endo-, jak i ektoparazytoz rozpoczyna się od zebrania dokładnego wywiadu z ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.