Palpacja kończyn w pozycji leżącej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Palpacja kończyn w pozycji leżącej

Kończyna miedniczna

Paliczki

Badanie kończyny miednicznej należy rozpocząć od paliczków, jak w przypadku kończyny piersiowej.

Staw skokowy

Należy chwycić jedną ręką podudzie, a drugą ręką stopę, dystalnie od pięty. Dzięki temu można ocenić staw w zgięciu, wyproście, przywiedzeniu i odwiedzeniu.

Staw kolanowy

Należy chwycić udo i podudzie po bocznej stronie i ocenić staw w zgięciu i w wyproście.Następnie lokalizuje się przebieg więzadła rzepki (od guzowatości piszczeli do rzepki).Trzeba kilka razy zgiąć i wyprostować staw kolanowy, jednocześnie rotując go zewnętrznie i wewnętrznie, by ocenić, czy rzepka pozostaje w bloczku.Jeśli jest to wskazane, należy ocenić, czy rzepka nie ulega zwichnięciu. W tym celu naciska się na nią po stronie bocznej i przyśrodkowej podczas zgięcia i wyprostu stawu kolanowego. W rotacji zewnętrznej i wewnętrznej piszczeli zwichnięcie nastąpi łatwiej.

Test szufladkowy – aby go wykonać, należy chwycić kłykcie kości udowej pomiędzy kciuk i palec środkowy, pozwalając, by palec wskazujący spoczywał na rzepce. Między kciuk i palec środkowy drugiej ręki chwyta się część bliższą kości piszczelowej. Palec wskazujący spoczywa na guzowatości piszczeli. Następnie wykonuje się ruchy ślizgowe w kierunku doczaszkowym i doogonowym (względem kości udowej). Podczas tego badania staw kolanowy jest lekko ugięty.Wynik pozytywny szufladki przedniej wskazuje na zerwanie więzadła krzyżowego doczaszkowego.Wynik pozytywny szufladki tylnej wskazuje na zerwanie więzadła krzyżowego doogonowego.Test kompresji – jest lepszy do oceny stanu więzadeł krzyżowych u dużych psów lub zwierząt z dużą masą mięśniową. Aby go wykonać, należy lekko zgiąć staw kolanowy pacjenta i wyprostować jego staw skokowy. Najpierw trzeba chwycić kłykcie kości udowej jedną ręką, następnie zsunąć palec wskazujący po rzepce i więzadle rzepki tak, aby spoczywał na guzowatości kości piszczelowej. Drugą ręką należy zgiąć staw skokowy (w tym czasie staw kolanowy powinien pozost...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy