Pacjent geriatryczny – badania profilaktyczne u starszych psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pacjent geriatryczny – badania profilaktyczne u starszych psów i kotów

Układy narządowe i zmiany parametrów laboratoryjnych

Proces starzenia nie wpływa jednakowo na wszystkie narządy. Znaczna część czynników, na których działanie wystawiony jest organizm w ciągu całego życia, oddziałuje na bardzo wiele różnych narządów i układów. Wiele chorób występujących często w zaawansowanym wieku zależy od więcej niż jednego czynnika.

Istotną rolę odgrywają tu także predyspozycje genetyczne i wcześniejsze choroby, nie bez znaczenia jest też udział zwierzęcia w sportach wyczynowych.

Z zaawansowanym wiekiem utożsamiane są tradycyjnie choroby wątroby, nerek, układu krążenia i narządu ruchu. Choroby te mają często postać przewlekłą (np. przewlekła niewydolność nerek, przewlekła kardiomiopatia przerostowa).

Do schorzeń, które u starszych zwierząt występują znacznie częściej, należą również choroby endokrynologiczne, takie jak: zaburzenia czynności tarczycy i cukrzyca u psów i kotów czy zespół Cushinga u psów. Ponieważ żaden z narządów nie działa w pełni autonomicznie i zawsze podlega oddziaływaniu bądź sam oddziałuje na inne narządy, wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość występowania odchyleń parametrów laboratoryjnych w badaniach przesiewowych, a także odsetek zwierząt, u których odchylenia te dotyczą więcej niż jednego narządu.

Nerki i układ moczowy

Wskaźniki nerkowe (SDMA, kreatynina)

Przeciętnie stężenie kreatyniny u starszych zwierząt z prawidłową czynnością nerek jest nieco niższe niż u zwierząt w średnim wieku i zwierząt młodych, co uwarunkowane jest postępującym z wiekiem spadkiem masy mięśniowej, głównie u zwierząt z problemami narządu ruchu powodującymi obniżenie aktywności. U kotów z nadczynnością tarczycy należy liczyć się z atrofią mięśni, a w jej następstwie – ze spadkiem poziomu kreatyniny. Związana z tym procesem zwiększona perfuzja nerkowa powoduje spadek stężenia kreatyniny we krwi. Rośnie także tzw. nieuchwytny dla kreatyniny przedział filtracji kłębuszkowej (GFR), czyli przedział, w którym doszło już do upo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.