Ostre uszkodzenie nerek u ciężarnej suki. Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ostre uszkodzenie nerek u ciężarnej suki. Opis przypadku

Opis dotyczy 4-letniej suki rasy amerykański staffordshire terrier skierowanej na konsultację nefrologiczną z powodu silnej azotemii i mocznicy.

Opis przypadku

W wywiadzie ustalono, że suka jest w 38. dniu ciąży, licząc od pierwszego krycia. Była kryta dwukrotnie w sposób naturalny przez psa z tej samej hodowli. Niecały rok wcześniej suka, rodząc naturalnie, wydała na świat zdrowy miot w spodziewanym terminie. Pacjentka przed pokryciem była w doskonałej kondycji. Opiekę nad suką od początku ciąży sprawował lekarz weterynarii specjalizujący się w rozrodzie małych zwierząt. Podczas wizyty kontrolnej, za pomocą badania ultrasonograficznego, stwierdzono u niej ciążę mnogą, przy czym podejrzewano obecność około ośmiu szczeniąt.

Objawami klinicznymi, które zaniepokoiły właścicielkę i skłoniły do wizyty w klinice weterynaryjnej, były: utrata apetytu, apatia, temperatura ciała podwyższona do 39°C, wymioty oraz oddawanie luźnego kału z domieszką świeżej krwi. Wdrożono następujące leczenie: ranitydyna, metoklopramid i amoksycylina z kwasem klawulanowym. Kolejnego dnia dołączono płynoterapię podskórną – 500 mililitrów 0,9-proc. chlorku sodu na dobę. Gdy stan pacjentki nie ulegał poprawie, pobrano krew do badania morfologicznego oraz biochemicznego (tab. 1). Po otrzymaniu wyników zwiększono dwukrotnie ilość płynów. Zbadano również mocz pacjentki, który został złapany podczas naturalnej mikcji. Ciężar właściwy moczu plasował się w dolnej granicy normy, w osadzie zaobserwowano lekko zwiększoną liczbę erytrocytów, leukocytów, nabłonków, bardzo liczne wałeczki ziarniste i pasma śluzu, nieliczną florę bakteryjną, pojedyncze szczawiany wapnia oraz zwiększoną ilość białka. Wykonano test w kierunku boreliozy, anaplazmozy, erlichiozy oraz dirofilariozy. Otrzymano wynik ujemny. Wykluczono również obecność pasożytów z rodzaju Babesia. Pomimo kilkudniowej terapii stan pacjentki uległ pogorszeniu.

Tab. 1. Ostatnie wyniki badań krwi, zanim pacjentka trafiła do przychodni Sp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.