Rozpoznawanie białaczki u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozpoznawanie białaczki u psów i kotów

Zespół mielodysplastyczny

Zespół mielodysplastyczny jest uważany za zaburzenie przedbiałaczkowe dotyczące komórek macierzystych. Charakteryzuje się stałymi cytopeniami w krwi obwodowej z nieefektywną hematopoezą i nieprawidłowościami w morfologii komórek (dysplazją) w normo- lub nadkmórkowym szpiku kostnym; liczba blastów wynosi poniżej 20%.

Klasyfikacja zespołów mielodysplastycznych (MDS) u ludzi jest bardzo dokładna, jednakże w medycynie weterynaryjnej większość patologów rozpoznaje tylko kilka postaci, w tym:

niedokrwistość złośliwą (RA, nazywaną również zespołem mieloblastycznym opornym na leczenie lub MDS-RC),oporną na leczenie niedokrwistość z nadmiarem blastów (RAEB lub MDS-EB),oporną na leczenie cytopenię z wieloliniową dysplazją (RCMD).

W RAEB zazwyczaj występuje 5-20% mieloblastów w szpiku kostnym i większe ryzyko transformacji w białaczkę, dając tym samym gorsze rokowania. W RA występuje poniżej 5% mieloblastów i pomimo że może być większa liczba rubriblastów – łagodniejszy przebieg kliniczny. W wieloliniowej dysplazji RCMD nie występuje wzrost liczby mieloblastów, ale dysplazja dotycząca dwóch lub trzech linii komórkowych.

Oprócz zespołu mieloblastycznego możemy mieć również do czynienia z wtórną dysmielopoezą, która nie jest zaburzeniem klonalnym i może być od niego trudna do odróżnienia. Przyczynami wtórnej dysmielopoezy mogą być: leki, toksyny, niedobór żelaza i choroby, takie, jak: niedokrwistość autoimmunologiczna, trombocytopenia lub zwłóknienie szpiku kostnego. Aby zdiagnozować zespół mielodysplastyczny, należy wykluczyć wszystkie wymienione powyżej przyczyny wtórnej dysmielopoezy.

Przewlekłe białaczki mieloblastyczne

Przewlekłe białaczki są rzadkością w medycynie weterynaryjnej. Choroby te charakteryzują się wzrostem niedojrzałych komórek linii granulocytarnej, monocytarnej, erytroidalnej lub trombocytarnej w krwi obwodowej i niską liczbą blastów w szpiku kostnym. Przewlekła białaczka mieloidalna (CML) została opisana u...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.