Guzy nowotworowe wywodzące się z gruczołów potowych skóry psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Guzy nowotworowe wywodzące się z gruczołów potowych skóry psów

Rak syringoidalny, o cechach wysokiego stopnia zróżnicowania komórek guza (syn. nabłoniak ekrynowy, łac. Carcinoma syringomatosum bene differentiatum)

W tym guzie komórki nowotworowe są wysoko zróżnicowane (nabłoniak ekrynowy). Rozrastając się, tworzą pasma lub cewki otoczone zrębem łącznotkankowym.

Gruczolakorak gruczołów apokrynowych zatoki okłoodbytowej psa (łac. Adenocarcinoma apocrinale sinus perianale)

Ten typ nowotworu jest stosunkowo rzadko stwierdzany w okolicy zatoki okołoodbytowej u psów, w porównaniu np. do rozrostów nowotworowych gruczołów okołoodbytowych. Rozpoznanie tego nowotworu może nastręczać pewne trudności, gdyż kontakt tkanki guza z florą jelitową jest zawsze związany z rozwojem zapalenia ropnego, które może dominować w obrazie mikroskopowym badanego wycinka chorej tkanki. W obrazie mikroskopowym tkanki guza można stwierdzić różnego typu rozrosty, to jest: lity, cewkowy lub torbielowaty. Podstawą rozpoznania guza jest stwierdzenie nielicznych komórek wykazujących cechy wydzielania apokrynowego.

Omówienie

Przedstawiona w niniejszej publikacji klasyfikacja guzów nowotworowych wywodzących się z gruczołów potowych skóry psa została wykonana w oparciu o analogiczną klasyfikację tego typu nowotworów w skórze u ludzi (1, 2). W podręcznikach patomorfologii zwierząt (3, 4,) ten typ nowotworów jest opisany bardzo skrótowo. Wiadomo natomiast, że są one stwierdzane u starszych psów (5), lecz w stosunkowo rzadkich przypadkach. W porównaniu do przedstawionych w niniejszym opracowaniu typów rozrostów dokumentacja fotograficzna jest skromna, co stanowi wynik rzadko stwierdzany w badaniach własnych guzów wywodzących się z gruczołów potowych skóry psa. W podsumowaniu należy także podkreślić, że rozrost nowotworowy komórek gruczołów potowych występuje bardzo rzadko i głównie u starszych zwierząt, a rozpoznanie wymaga dużych umiejętności ze strony wykonującego badanie patologa.

Piśmiennictwo dostępne u autorki.

prof. dr hab. Maria Katkie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy