Oftalmoskopia, Jak wybrać sprzęt odpowiadający naszym potrzebom - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Oftalmoskopia, Jak wybrać sprzęt odpowiadający naszym potrzebom

Oftalmoskopia pośrednia obuoczna z zastosowaniem soczewek diagnostycznych

Jest techniką umożliwiającą ocenę znacząco większej części pola dna oka, co jest jej niewątpliwą zaletą. Nie bez znaczenia w praktyce weterynaryjnej jest także fakt, że podczas takiego badania okulista nie musi zbliżać twarzy do pacjenta. Jedynie dłoń trzymająca soczewkę diagnostyczną ma kontakt z pyskiem zwierzęcia.

Kolejną istotną zaletą jest obuoczne, a więc stereoskopowe widzenie badanych struktur. Badanie takie zapewnia znacznie lepszą percepcję głębi, a co za tym idzie – łatwiejszą interpretację zagłębionych lub wyniesionych zmian patologicznych. Podczas badania powiększenie i pole obrazu są zależne od mocy optycznej soczewki i wielkości badanego oka. Najczęściej stosuje się soczewki o mocy optycznej od 20 do 30 dioptrii.

Istotną wadą tej techniki może być koszt zakupu pośredniego oftalmoskopu binokularnego i soczewek, który jest znacząco wyższy w porównaniu do kosztu zakupu oftalmoskopu bezpośredniego. Badanie wymaga również nieco więcej wprawy.

Wybierając oftalmoskop, należy zwrócić uwagę na jego trwałość i wygodę użycia. Źródło oświetlenia z reguły stanowią żarówki halogenowe lub LED. Te pierwsze są tańsze i zapewniają w większości odpowiednią barwę światła, ale ich trwałość jest niższa.

Znaczącym udoskonaleniem stosowanym w oftalmoskopach binokularnych jest też zapewnienie ich bezprzewodowego zasilania. Idealnym rozwiązaniem jest wbudowanie akumulatora w czepiec urządzenia, choć istnieją także oftalmoskopy zasilane baterią, którą badający może przypiąć sobie do paska lub po prostu włożyć do kieszeni, a także takie, które zasilane są bezpośrednio z gniazda zasilającego. Niezwykle istotnymi cechami oftalmoskopu są: jego waga, możliwość dostosowania optyki do rozstawu oczu badającego, a także płynna regulacja natężenia światła oraz obecność mechanizmów eliminujących refleksy z rogówki badanego oka.

Koszt zakupu oftalmoskopu pośredniego waha się w zakresie od kil...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.