Diagnostyka zaburzeń dotyczących filmu łzowego u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka zaburzeń dotyczących filmu łzowego u psów

Film łzowy jest unikalną i ulotną emulsją, która sprawia, że narząd wzroku funkcjonuje prawidłowo. Zawiera ponadto swoiste mikroelementy i substancje przeciwzapalne, przeciwinfekcyjne oraz immunologiczne. Czuwa nad zapewnieniem fizjologii powierzchni oka oraz dba o fizjologiczną neurosensoryczność nabłonka rogówki. Zaburzenia powierzchni oka są częstym motywem konsultacji okulistycznej. W kryteriach diagnostycznych coraz bardziej podkreśla się znaczenie badań podstawowych i powszechnie dostępnych metod klinicznych. Zatem prawidłowe rozpoznanie zaburzeń łzawienia nie powinno stwarzać problemu doświadczonemu klinicyście.

Aparat łzowy jest utworzony z części wydzielniczej (przedrogówkowy film łzowy) i wydalniczej (nosowo-łzowy układ odprowadzający). Anatomicznie wyróżnia się w nim:

gruczoł łzowy i gruczoł trzeciej powieki,dodatkowe gruczoły łzowe,punkty i kanaliki łzowe,worek łzowy,przewód nosowo-łzowy,punkty nosowe.

Każda z warstw filmu łzowego ma swoje funkcje i stanowi o stabilności filmu łzowego.

Przerogówkowy film łzowy w warunkach fizjologicznych powinien pokrywać rogówkę i spojówkę oka. Jest niezwykle cienki. Można w nim wyróżnić trzy warstwy, różniące się składem:

Warstwa zewnętrzna filmu łzowego utworzona głównie z lipidów i fosfolipidów. Zadaniem tej frakcji jest ochrona przed nadmiernym parowaniem warstwy wodnistej oraz zapewnienie integralności filmu łzowego z rogówką.Środkowa warstwa filmu łzowego (najgrubsza) składa się z wody, białek i elektrolitów produkowanych przez gruczoł łzowy i gruczoł trzeciej powieki. Układ przywspółczulny kontroluje wydzielanie łez, a układ współczulny reguluje wydzielanie białek oraz elektrolitów. Środkowa warstwa ma za zadaniem wypłukiwać ciała obce z worka spojówkowego, nawilżać powieki i trzecią powiekę oraz ułatwiać transport tlenu do rogówki.Warstwa wewnętrzna, zwana warstwą mucynową. Tworzą ją glikoproteiny pochodzące z komórek kubkowych spojówki. Główną funkcją tej składowej jest zapewnienie prawidło...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.