Co lekarz praktyk powinien wiedzieć o badaniu okulistycznym psów i kotów?
Ocena komory ciała szklistego
Fizjologicznie ciało szkliste jest zupełnie przezierne i składa się w 90% z wody, więc podczas badania może sprawiać wrażenie niewidocznego.
Podczas badania można zaobserwować:
- upłynnienie ciała szklistego,
- zwyrodnienie gwiaździste
- PHTVL/PHPV (ang. persistent hyperplastic tunica vasculosa lentis and primary vitreous), czyli przetrwałą hiperplastyczną osłonkę naczyniową soczewki/hiperplastyczne pierwotne ciało szkliste.
Schorzenia te można spotkać u wielu ras, najlepiej przebadane zostało u psów ras American Staffordshire terrier i doberman, w przypadku których mają podłoże genetyczne.
Ocena dna oka
Wybór metody badania
Oftalmoskopia pośrednia jednooczna, do której wykonania potrzebna jest latarka okulistyczna oraz soczewka (30D, Pan Retinal). W jednej ręce na wysokości ucha umieszcza się latarkę tak, aby światło skierowane było bezpośrednio na gałkę oczną, ustawia się ją pod takim kątem, aby uwidocznić odblask siatkówki, następnie przykłada się soczewkę. Otrzymany obraz jest obrazem powiększonym, obróconym. Jest to najtańsza z możliwości pozwalających na ocenę dna oka.
Oftalmoskopia bezpośrednia – oftalmoskop bezpośredni jest jednym z najprostszych i najbardziej uniwersalnych urządzeń okulistycznych, które pozwoli na diagnostykę zarówno chorób dna oka, jak i soczewki czy rogówki. Wyposażony jest w reostat (do ustawienia odpowiedniej intensywności światła), filtry o różnych kolorach oraz zestaw soczewek na kole obrotowym, które służą do zmian głębokości ostrości wewnątrz gałki ocznej.
Jak wspomniano powyżej, soczewki umożliwiają badanie innych struktur gałki ocznej, nie tylko siatkówki. W zależności od struktury, którą chce się ocenić, korzysta się z soczewek:
- 0D – skupienie obrazu na siatkówce,
- +8D do +12D – przeniesienie skupienia ostrości obrazu na soczewkę,
- + 20D – obrazowanie rogówki.
Technika badania opiera się na zasadzie: „prawe oko pacjenta – prawe oko badającego i odwrotnie”.
Najlepiej, gdy drugie oko badającego pozostaje otwarte, choć jest to kwestia sporna wśród praktykujących okulistów. Początkowo nastawia się soczewki oftalmoskopu na 0 D, a poziome pokrętło regulacji na wielkość plamy światła jak najbardziej zbliżoną do rozmiarów źrenicy. Następnie przyciska się oftalmoskop do łuku brwiowego swojego oka i lokalizuje odblask z dna oka z odległości odpowiadającej długości ramienia. W kolejnym kroku należy przybliżać się do pacjenta do momentu uzyskania skupionego obrazu (zwykle jest to odległość ok. 2-3 cm od oka pacjenta). W razie konieczności można ustawić inną soczewkę, aby dno oka znalazło się w ogniskowej promieni. Następnie należy podzielić dno oka na cztery części, tarcza nerwu wzrokowego służy jako punkt odniesienia.
Oftalmoskop bezpośredni zapewnia nieodwrócony obraz powiększony 15-17-krotnie (z pewnymi różnicami zależnymi od wielkości oka pacjenta). Dokładne zbadanie dna oka jest czasochłonne.
Oftalmoskopia pośrednia obu oczna – badanie wymaga dodatkowej soczewki (20-30D, Panretinal). Podobnie jak w poprzednich badaniach światło ustawia się tak, aby widoczny był odblask siatkówki w oku badanym, następnie umieszcza się soczewkę przy oku pacjenta w odległości mniej więcej długości ramienia badającego. Badanie to wykonuje się przy pomocy obu oczu, co zapewnia lepszą percepcję głębi. Uzyskany obraz jest odwrócony, o szerokim polu widzenia.
Jakie struktury ocenia się podczas badania
Dno oka
W siatkówce wyróżnia się część tapetową oraz beztapetową, tarcze nerwu wzrokowego, od którego odchodzą żyły (pojedyncze, grubsze, bardziej wyraźne) oraz tętnice (bardziej liczne, mniejsze).
Istnieją różnice w wyglądzie dna oka u psów i kotów.
U kotów tarcza nerwu wzrokowego jest ciemniejsza, bardziej okrągła i bez mielinizacji. Dodatkowo naczynia nie wnikają na powierzchnię tarczy nerwu wzrokowego. Tarcza nerwu wzrokowego u psów ma cechy mielinizacji oraz posiada wnikające w nią naczynia.
Podczas badania siatkówki powinno się upewnić, czy nie pojawiają się ogniska hiperrefleksji (czyli zbyt intensywnego odbijania światła przez siatkówkę, mogącego świadczyć o jej ścieńczeniu), czy żyły i naczynia są dobrze wyrażone (zanik naczyń może się wiązać z zanikiem siatkówki). Czy nie pojawiają się obrzęki siatkówki lub wylewy krwawe – mogące świadczyć o nadciśnieniu tętniczym, co szczególnie ważne jest w przypadku kotów.
Dodatkowo ocenia się, czy nie występuje częściowe bądź całkowite odwarstwienie siatkówki.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2854 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Koszty Walka z mykotoksynami w stadzie bydła mlecznego jest nie tylko kwestią zdrowia zwierząt, ale także istotnym aspektem ekonomicznym. Analizy kosztów i korzyści pokazują, że inwestycja w kontrolę mykotoksyn może być wysoce opłacalna. Straty wynikające z obecności mykotoksyn, takie jak spadek produkcji mleka, zwiększone koszty weterynaryjne i przedwczesne brakowanie krów, mogą znacząco przewyższać koszty prewencji. […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Piśmiennictwo dr inż. Piotr Nowak Facebook0Tweet0LinkedIn0
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Piśmiennictwo lek. wet. Katarzyna FerenzGabinet weterynaryjny Końskie Zdrowie we Wrocławiu Facebook0Tweet0LinkedIn0
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]