Ciśnienie śródgałkowe u psów – metody pomiaru - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ciśnienie śródgałkowe u psów – metody pomiaru

Ciśnienie śródgałkowe

Jednym z podstawowych i niezbędnych badań okulistycznych w gabinecie weterynaryjnym jest tonometria, czyli pomiar ciśnienia śródgałkowego (IOP, ang. intraocular pressure). Pozwala nam ono stwierdzić bądź też wykluczyć niektóre choroby oczu, takie jak:

jaskra,zapalenie błony naczyniowej oka,zaniki gałki ocznej,woloocze.

Tonometria jest również wykorzystywana jako podstawowe badanie monitorujące odpowiedź na leczenie terapeutyczne w jaskrze czy zapaleniu błony naczyniowej. Każde zaczerwienie, powiększenie czy ból gałki ocznej jest bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia pomiaru ciśnienia śródgałkowego (1, 3).

Prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe jest utrzymywane dzięki odpowiedniej równowadze między produkcją a odprowadzaniem cieczy wodnistej. Ciecz wodnista jest produkowana przez komórki ciałka rzęskowatego w tylnej komorze oka, a odprowadzana dwiema głównymi drogami:

Drogą konwencjonalną ciecz wodnista przepływa z komory tylnej oka przez źrenicę do komory przedniej, następnie osiąga kąt przesączania (kąt tęczówkowo-rogówkowy), dalej przechodzi przez więzadło grzebieniaste i siateczkę beleczkowatą. Po przefiltrowaniu przez siateczkę ciecz wodnista uchodzi do zatoki żylnej twardówki i przepływa do kanałów zbiorczych twardówki oraz żył nadtwardówkowych. Tą drogą jest w głównej mierze odprowadzana ciecz wodnista u psów (85%) (1).Pozostała część cieczy wodnistej odprowadzana jest drogą naczyniówkowo-twardówkową, zwaną drogą niekonwencjonalną. W tym przypadku ciecz wodnista przechodzi przez podstawę tęczówki oraz przez ciało rzęskowe do przestrzeni nadtwardówkowej. Podczas zapalenia błony naczyniowej oka procentowy przepływ cieczy drogą niekonwencjonalną będzie większy. Przy zaburzeniach w odpływie cieczy wodnistej ciśnienie śródgałkowe będzie wzrastać, dzieje się tak m.in. w przypadku jaskry. Za prawidłową wartość ciśnienia śródgałkowego u psów uznaje się zakres między 15-25 mmHg (1, 2). Różnica wartości w ciśnienia wewnątr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.