Anomalia oczu owczarków collie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Anomalia oczu owczarków collie

Anomalia oczu owczarków collie (powszechnie określana jako CEA z angielskojęzycznej nazwy collie eye anomally) jest chorobą genetyczną psów tej rasy i innych ras podatnych na CEA. U psów ras takich jak: collie długo- i krótkowłose, owczarki australijskie, szetlandzkie, border collie oraz psów Lancashire heeler, whippet długowłosy i Nova Scotia Duck Tolling retriever, z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań na CEA (1). Choroba może występować również u mieszańców (2). Anomalia oczu collie jest schorzeniem dziedzicznym, wrodzonym. Dziedziczenie CEA niezwiązane jest z płcią i kolorem włosów. Występuje na całym świecie, a zachorowalność w poszczególnych krajach waha się w granicach od 13 do 85% populacji ww. ras psów (3, 6).

Naczyniówka oka psa

Charakterystyczną cechą CEA jest hipoplazja naczyniówki (4). Naczyniówka stanowi tylny fragment błony naczyniowej gałki ocznej rozciągający się od ciała rzęskowego do brodawki nerwu wzrokowego. Jest to cienka, bogato unaczyniona struktura.

Wyróżnia się w niej kilka warstw. Pierwsza z nich, przylegająca do powierzchni twardówki, nosi nazwę blaszki nadnaczyniówkowej. Kolejna warstwa to blaszka naczyniowa, często nazywana warstwą dużych naczyń. Pod nią leży warstwa średnich naczyń. Ostatnią warstwę naczyniówki stanowi blaszka naczyń włosowatych, która przylega do siatkówki. Pomiędzy warstwą dużych naczyń a warstwą naczyń włosowatych znajduje się błona odblaskowa (tapetum lucidum). U psa ma ona budowę komórkową i odpowiada za potęgowanie bodźców świetlnych we wnętrzu gałki ocznej. Rolą naczyniówki jest zapewnienie ciągłości procesom życiowym w siatkówce poprzez ustawiczne zaopatrywanie jej w krew (5, 7).

Naczyniówka zawiera liczne melanocyty, które tworzą ciemne tło dla siatkówki (7). Do powstania anomalii oczu owczarków collie prowadzą zaburzenia w procesie różnicowania mezodermalnego. Zaburzenia rozwoju naczyniówki pojawiają się w obszarze skroniowym, niedaleko brodawki nerwu wzrokowego. Fenotypowo choroba m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.