Obrazowanie kręgosłupa u psów z zastosowaniem tomografii komputerowej – odcinek szyjny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Obrazowanie kręgosłupa u psów z zastosowaniem tomografii komputerowej – odcinek szyjny

Obrazowanie kręgosłupa i rdzenia kręgowego z użyciem klasycznej radiodiagnostyki i standardowej mielografii jest pierwszą w kolejności metodą badania przy podejrzeniach dysfunkcji tego regionu. Jednak ze względu na złożoność kręgów i nakładające się struktury tkanek miękkich w diagnozowaniu pewnych schorzeń kręgosłupa często potrzebne są techniki umożliwiające precyzyjną ocenę wybranych elementów anatomicznych (1, 2). Tomografia komputerowa (ryc. 1) i tomografia komputerowa z mielografią (mielo-TK) (ryc. 2) pozwalają na obrazowanie struktur kręgosłupa w konkretnym miejscu oraz w różnych przekrojach, w tym w przekroju poprzecznym, a także na rekonstrukcję wybranego rejonu według potrzeb diagnostycznych (ryc. 3).

Badania obejmujące zakresem odcinek szyjny rdzenia kręgowego przeprowadzone z zastosowaniem mielo-TK wykazały, że stosunek objętości rdzenia kręgowego do objętości kanału rdzenia kręgowego jest wyższy u małych ras psów, takich jak shih-tzu czy sznaucer miniaturowy, niż u psów ras dużych, takich jak owczarek niemiecki. Dzięki zastosowaniu okna kości w pomiarach kręgów i okna tkanek miękkich w ocenie rdzenia kręgowego w rekonstrukcjach strzałkowych i poprzecznych możliwa jest dokładna ewaluacja ich stosunków anatomicznych (1). Wyniki tych badań wskazują na predyspozycję psów ras małych do wcześniejszego niż u psów ras dużych wystąpienia objawów klinicznych na skutek m.in. dyskopatii lub obrzęku rdzenia ze względu na stosunkowo szybciej występującą jego kompresję.

Niestabilność szczytowo-obrotowa (ang. atlantoaxial instability – AAI)

Niestabilność szczytowo-obrotowa to jednostka diagnozowana głównie u psów ras małych i miniaturowych. Jej przyczyny obejmują wady wrodzone: brak lub niedorozwój zęba kręgu obrotowego lub patologie więzadeł stawu szczytowo-obrotowego oraz wady nabyte, takie jak złamanie zęba czy urazowe pęknięcie więzadła poprzecznego, skutkujące rotacją dogrzbietową kręgu obrotowego. Wymienione nieprawidłowości prowadzą do ucisku rdze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.