Obowiązek informowania o cenach produktów i usług lekarsko-weterynaryjnych przez zakłady lecznicze dla zwierząt. Wybrane aspekty prawne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Obowiązek informowania o cenach produktów i usług lekarsko-weterynaryjnych przez zakłady lecznicze dla zwierząt. Wybrane aspekty prawne

Podstawy prawne

Ochrona praw konsumenta jest obowiązkiem konstytucyjnym (art. 76 Konstytucji RP). Władze publiczne chronią konsumentów między innymi przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. W polskim systemie prawnym konsumentów uważa się za słabszą stronę obrotu gospodarczego, przez co jego prawa są objęte szerszą ochroną niż prawa przedsiębiorców (4).

Pośród aktów prawnych związanych bezpośrednio z tematyką niniejszego artykułu należy wymienić kilka regulacji, tych o charakterze ogólnym, dotyczącym wszystkich konsumentów, oraz te, które wynikają bezpośrednio z regulacji prawa weterynaryjnego.

Szczególną rolę odgrywa Kodeks cywilny, ponieważ opisano w nim ogólne zasady zawierania i wykonywania umów i zobowiązań z nich wynikających.

Podstawowym aktem prawnym określającym obowiązek przedsiębiorcy o informowaniu o cenach oferowanych towarów i usług oraz skutkach jego nieprzestrzegania jest Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług – dalej UstCU (Dz.U. z 2014 r., poz. 915) wraz z aktami wykonawczymi, w szczególności w Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług – dalej RozCTw (Dz.U. z 2015 r., poz. 2121).

Drugim ważnym aktem prawnym jest Ustawa o prawach konsumenta – dalej UstPKon (Dz.U. z 2014 r., poz. 927), która określa obowiązki przedsiębiorców, zarówno przy sprzedaży tradycyjnej, jak i sprzedaży na odległość (poza lokalem przedsiębiorcy).

Do innych, nie mniej istotnych, aktów prawnych regulujących obowiązki usługodawcy w przedmiotowym zakresie należą: Ustawa o świadczeniach usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – dalej UstŚwU (Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278 z późń. zm.) oraz Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym – dalej UstPrzNPR (Dz.U. z 2007 r. Nr 171, poz. 1206 z późn. zm.).

Wśród aktów prawa weterynaryjnego należy wymienić: Ustawę o zakładach leczniczych dla zwierząt – dalej UstZLZ (Dz. U. z 2015r, poz. 1047, 1893), Kodeks...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.