Nietypowy przebieg ciąży u suk i kotek - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nietypowy przebieg ciąży u suk i kotek

Czynności rozrodcze warunkujące ciążę są swoiste gatunkowo. U kotek, u których typowo występuje owulacja prowokowana, zapłodnienia można oczekiwać następnego dnia po pokryciu, które jest stymulatorem przedowulacyjnego wyrzutu LH i owulacji, U suk natomiast początek ciąży nie musi być związany ściśle z terminem krycia. U tego gatunku przedowulacyjny wyrzut LH występuje na początku rui, co wiąże się z gotowością samicy do kopulacji. Jednak odruch tolerancji (akceptacji samca) niekiedy pojawia się wcześniej lub później bądź nie występuje wcale – u samic z zaburzeniami behawioralnymi.

Wyrzut LH poprzedza owulację o 1-3 dni. Owulowane oocyty wymagają 2-dniowego dojrzewania w jajowodzie, aby osiągnąć stadium metafazy II podziału mejotycznego i stać się zdolnymi do zapłodnienia. Do krycia może dochodzić kilkakrotnie podczas trwającej średnio 9 dni rui. Plemniki zdrowego psa mają zdolność przeżycia w drogach rodnych suki do 7 dni, a czasem dłużej. To wszystko powoduje, że nie wiadomo, kiedy dochodzi do zapłodnienia, czyli początku ciąży, której długość liczona od dnia pokrycia może w związku z tym wynosić od 56 do 72 dni.

Początkowy rozwój ciąży odbywa się w jajowodzie, a do macicy przechodzą zarodki w stadium zwartej moruli lub wczesnej blastocysty (34, 35). Po okresie migracji wewnątrz macicy w dniach 16.-17. zachodzi implantacja (nidacja) zarodków. Wytwarza się łożysko, a części ciała i narządy wewnętrzne różnicują się. Zakończenie podstawowej organogenezy (28.-30. dzień) stanowi kres okresu zarodkowego, po którym następuje okres płodowy. Ciąża kończy się porodem, podczas którego są wypierane dojrzałe płody oraz łożyska.

Ciąża pojedyncza

Psy i koty należą do zwierząt wielopłodowych. Czasem jednak rozwija się u nich ciąża pojedyncza. Częściej występuje u ras małych oraz u samic młodocianych lub w końcowym okresie reprodukcyjnym, a także przy kojarzeniu w pokrewieństwie. Również czynniki środowiskowe, takie jak temperatura i wilgotność, mogą być jedną z ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.