Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Część III. Fluniksyna, metamizol. Zasady terapii NLPZ a bezpieczeństwo stosowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Część III. Fluniksyna, metamizol. Zasady terapii NLPZ a bezpieczeństwo stosowania

W trzeciej części cyklu artykułów dotyczących zastosowania terapeutycznego niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) przedstawione zostaną pozostałe, nieomówione wcześniej NLPZ, które obecnie są zarejestrowane w Polsce w produktach leczniczych weterynaryjnych do stosowania u psów i kotów. Ponadto podsumowane zostaną aspekty dotyczące bezpieczeństwa stosowania NLPZ: ryzyko działań niepożądanych i możliwości jego zminimalizowania.

Fluniksyna

Fluniksyna jest klasycznym NLPZ – inhibitorem COX-1 i COX-2, wprowadzonym do stosowania u psów i kotów, a także bydła i koni. W Polsce lek jest dostępny do stosowania u psów w postaci roztworu do wstrzykiwań.

Zastosowanie kliniczne

Wskazaniem do stosowania fluniksyny u psów jest doraźne leczenie umiarkowanego bólu i zapalenia w przebiegu schorzeń kręgosłupa, zapalenia stawów, zapalenia gałki ocznej oraz udaru cieplnego i biegunki. Ponadto lek może być stosowany jako terapia wspomagająca w leczeniu infekcji o charakterze parwowirusowym, bolesnych stanów spastycznych jelit oraz stanów gorączkowych (1). Fluniksyna wskazana jest również w znoszeniu bólu okołooperacyjnego (zwłaszcza przed zabiegami lub po zabiegach okulistycznych) oraz terapii wstrząsu endotoksycznego (1, 2). U psów i kotów lek jest stosowany rzadko, zwykle w podaniu 1- lub 2-krotnym, ze względu na ryzyko wystąpienia objawów żołądkowo-jelitowych (owrzodzenia i perforacje błony śluzowej przewodu pokarmowego). Rekomendowana dla psów i kotów dawka fluniksyny to 1-1,1mg/kg m.c. podawana jednorazowo dożylnie, domięśniowo lub podskórnie (3).

Polski producent produktu leczniczego weterynaryjnego z fluniksyną zaleca podawać lek psom podskórnie, jednorazowo w dawce 1,1 mg/kg m.c. W razie potrzeby iniekcję można powtarzać co 24 godziny, przez okres nie dłuższy niż 3 dni. Przy powolnym wlewie dożylnym fluniksynę należy podawać w dawce 1 mg/kg m.c., w razie potrzeby do 2 razy dziennie, nie dłużej niż 3 dni (1).

W okulistyce we wspomaganiu terapii zapal...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.