Nie da się dokonać zmian bez jawnego mówienia o problemach - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nie da się dokonać zmian bez jawnego mówienia o problemach

W jaki sposób za jej pośrednictwem będzie można dołączyć do projektu „Kondycja psychofizyczna lekarzy i lekarek weterynarii”?

Wystarczy zeskanować kod QR zamieszczony w materiałach promocyjnych lub wejść w kwestionariusz badania, który szeroko został rozpropagowany w specjalistycznych mediach społecznościowych. W późniejszym czasie na żywo i z późniejszym dostępem online zostaną przeprowadzone webinary skrojone na miarę potrzeb tej grupy zawodowej. W trzech oddzielnych spotkaniach przyjrzymy się, jak dbać o siebie w procesie nieustającego rozwoju i oczekiwań klientów jako lekarz w gabinecie/terenie oraz w codziennym życiu – czyli jak nie przenosić stresu poza pracę.

Projekt obejmie badanie online przeprowadzone na grupie reprezentatywnej, i chcecie zgromadzić i poddać analizie co najmniej 1000 ankiet. Na bazie jakich kryteriów dobierana będzie grupa, która weźmie udział w projekcie?

Osobom spoza branży lekarz weterynarii kojarzy się raczej ze zwierzętami towarzyszącymi. Ponieważ ten zawód jest niezwykle złożony, ciekawią nas wyniki z bardzo różnych grup prezentujących tę profesję. Każda grupa ma inne trudności, inny rodzaj odpowiedzialności oraz innego klienta, co na poziomie badania jest dla nas zrozumiałe. Chcemy przebadać wszystkie osoby, które świadczą usługi jako lekarze weterynarii i jako specjaliści związani z branżą. Zapraszamy zarówno lekarzy zwierząt towarzyszących, jak i gospodarskich, personel techniczny i pomocniczy, specjalistów w wąskich dziedzinach i tych pracujących konsultacyjnie w różnych miejscach. Wyniki mają dać ogląd każdej z tych grup, bez wykluczeń. Stąd tak szeroko zakrojone próby dotarcia do jak największej liczby specjalistów.

Badanie będzie poruszało bardzo ważne kwestie. Jakie zagadnienia będzie obejmował kwestionariusz wywiadu?

W badaniu wykorzystujemy standaryzowane narzędzia badawcze, używane do oceny zadowolenia z życia, zagrożeń wynikających z narażenia na stres, strategii radzenia sobie ze stresem, a także występowania objawów zaburzeń lękowych i depresji. Badanie jest anonimowe, gromadzone dane są poufne, nie ma takiej możliwości, by informacje na temat osoby badanej dotarły do innych ludzi. Jesteśmy bardzo wdzięczni za poświęcenie czasu na wypełnienie ankiety (całość zajmuje około 35 minut). To cenny wkład w naukową wiedzę na temat kondycji psychofizycznej polskich lekarzy i lekarek weterynarii i możliwość opracowania skutecznej pomocy.

Cała kampania powstaje pod patronatem i dzięki wparciu firmy Zoetis. Jakie są cele przeprowadzanego badania?

Celem jest takie przyjrzenie się bieżącej sytuacji zdrowia psychicznego lekarzy weterynarii, aby oddać potrzeby, które możemy zaopiekować profilaktycznymi oddziaływaniami. Poszukujemy też zaczepienia, jak dopasować wiedzę z zakresu dobrostanu psychologicznego, żeby odpowiedzieć dokładnie na potrzeby tej grupy. Zależy nam na oddziaływaniach, które będą niosły realną poprawę kondycji psychofizycznej lekarzy weterynarii i – ogólnie – środowiska weterynaryjnego, bo przecież zawsze pozytywna zmiana u części przedstawicieli jakiejś populacji przynosi realną korzyść – zmianę kultury organizacji pracy, bardziej empatyczną komunikację, lepsze relacje w zespołach i z klientami. Organizatorom i patronom zależy na tym, by poprawić zarówno dobrostan lekarzy, jak i poszerzyć społeczną świadomość na temat ich zawodu i wyzwań, przed jakimi stają.

Kolejne etapy badania będą rozłożone w czasie. Jakie ramy czasowe ono obejmie?

Badanie ma już gotową formułę badawczą. Zostały wybrane narzędzia zaadaptowane do polskich wersji i znormalizowane. To niezwykle ważne, będziemy mieli ogląd bardzo konkretnych rzeczywistych danych, a więc wiemy, że mierzą dokładnie te elementy, do których został stworzony kwestionariusz. Dlatego mamy nadzieję na jak najliczniejszy udział w ankiecie, która zostanie uruchomiona w drugiej połowie stycznia, a wyniki będą zbierane do 28 lutego, natomiast wniosków z analizy możemy spodziewać się w marcu.

Pierwszą częścią projektu są Webinary Akademii Zoetis. Jaką tematykę będą one poruszały?

Webinary będą obejmowały trzy zakresy. Podczas pierwszego spotkania przyjrzymy się temu, jakie czynniki wpływają na lekarza wykonującego aktywnie swój zawód. Chcemy uwrażliwić osoby pracujące w branży na to, które elementy ich pracy są obciążające, jak je zauważać i w ich kontekście zadbać o siebie. Dotyczy to zarówno lekarzy zwierząt towarzyszących, jak i hodowlanych, gdyż zdajemy sobie sprawę, że mierzą się oni ze specyficznymi typami problemów. Dalej będziemy przyglądali się tematyce interakcji lekarz – opiekun zwierzęcia: komunikacji z klientem, wsparcia ich w żałobie, i jak w tym wszystkim pozostać w harmonii ze sobą i w zdrowym dystansie. Na zakończenie przyjrzymy się temu, czy wykonywanie tego konkretnego zawodu wpływa na codzienność lekarzy i lekarek oraz na  zaangażowanie w życie poza pracą. Podstawą każdego ze spotkań będą wyniki z badania grupy zawodowej, aby nie opierać się na ogólnie dostępnej wiedzy, ale dobrać jej elementy do potrzeb branży weterynaryjnej.

Rozmawiała: Monika Mańka

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.