Nauka ma pobudzać do ciekawości i poszukiwania

Nauka ma pobudzać do ciekawości i poszukiwania

Istnieje kilka dróg, za pomocą których MNP może przedostać się do organizmu. Czy któraś ma wpływ na jego większą/mniejszą toksyczność?

Nasza wiedza na ten temat jest wciąż bardzo ograniczona, wydaje się jednak, że najwyższa toksyczność wiąże się z przenikaniem mikro-/nanoplastiku przez układ pokarmowy. Jest tak z dwóch powodów. Z jednej strony tą drogą do organizmu trafia najwięcej plastiku. Z drugiej większe – niż choćby przez płuca – cząsteczki przenikają barierę jelitową. Natomiast po wniknięciu do organizmu, niezależnie od drogi, toksyczność MNP wydaje się być podobna.

MNP ma istotny wpływ na układ rozrodczy i hormonalny bydła. Czy konieczne będzie wyznaczenie nowego kierunku badań nad zaburzeniami płodności u ludzi i zwierząt?

Mam wrażenie, że cały czas wyznaczane są nowe kierunki badań. Tutaj prawdopodobnie będzie trzeba skupić się na znacznie szerszym zasięgu samego problemu, a poszukiwanie rozwiązań będzie wymagało globalnego zaangażowania naukowców z różnych dziedzin. Obecnie podejmowane są pierwsze próby przeciwdziałania problemowi, część z nich niesie pewną nadzieję. Natomiast do jakich efektów dojdą dzisiejsi badacze tematu – trudno jeszcze określić.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.