Napad drgawkowy: dlaczego i jak należy leczyć, czyli przegląd aktualnych wytycznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Napad drgawkowy: dlaczego i jak należy leczyć, czyli przegląd aktualnych wytycznych

Napad drgawkowy jest skutkiem epizodycznej, nadmiernej i zsynchronizowanej aktywności elektrycznej mózgu. Istnieje wiele kategorii, według których dzielimy napady drgawkowe. Mogą też manifestować się na wiele sposobów. Ze względu na typ napadu, drgawki dzielimy na ogniskowe, ogniskowe ulegające uogólnieniu oraz uogólnione. Napady ogniskowe, w przeciwieństwie do uogólnionych, dotyczą zazwyczaj tylko jednej połowy ciała i półkul mózgowych. Napady uogólnione występują samodzielnie lub pojawiają się jako uogólnienie napadu ogniskowego. Ich przebieg jest zazwyczaj bardzo charakterystyczny ze względu na występowanie skurczy tonicznych, klonicznych lub toniczno-klonicznych z utratą przytomności, a często też ze ślinieniem się, z bezwiedną mikcją i defekacją. Każdy napad dzielimy na 3 fazy: przednapadową, w tym fazę aury, fazę napadu właściwego oraz fazę ponapadową (2).

Aktualna wiedza dotycząca opisywanych zdarzeń jest dosyć duża. Napady drgawkowe należą do najczęstszych zaburzeń neurologicznych u psów, spotyka się z nimi każdy internista. Literatura opisuje wiele substancji czynnych, które można z powodzeniem stosować w leczeniu drgawek, w ciągu ostatniej dekady pojawiło się też sporo nowych, obiecujących leków. Który z nich zatem powinniśmy wybrać? Kiedy rozpocząć terapię? Istnieje jeszcze wiele innych pytań, nad którymi należy się pochylić, dlatego bez wątpienia warto przyjrzeć się aktualnym wytycznymi dotyczącym postępowania terapeutycznego. Artykuł ten ma na celu zebranie i usystematyzowanie bieżącej wiedzy na ten temat.

Skąd czerpiemy wiedzę na temat aktualnych wytycznych?

Jednym z bardziej przełomowych wydarzeń w dziedzinie epilepsji w świecie medycyny weterynaryjnej było utworzenie grupy złożonej ze specjalistów w dziedzinie neurologii, neurofarmakologii i neuropatologii. Grupa ta przybrała nazwę International Veterinary Epilapsy Task Force (IVETF) i w 2015 roku wydała szereg publikacji na temat klasyfikacji, terminologii, rozpoznawania i leczenia na...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.