Mykoplazmy hemotropowe jako przyczyna zakaźnej niedokrwistości kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mykoplazmy hemotropowe jako przyczyna zakaźnej niedokrwistości kotów

Mykoplazmy hemotropowe, w tym najbardziej znana wśród lekarzy praktyków Mycoplasma haemofelis (daw. Haemobartonella felis), są szeroko rozpowszechnionymi patogenami wywołującymi niedokrwistość zakaźną u kotowatych na całym świecie. W Polsce choroba uznawana jest za rzadko występującą, jednak w związku z rosnącą liczbą kocich pacjentów oraz ze zwiększającą się populacją stawonogów krwiopijnych podejrzanych o udział w transmisji mykoplazm warto przyjrzeć się istocie tej jednostki chorobowej.

Etiologia i występowanie

Mykoplazmy to dość nietypowe, pozbawione ściany komórkowej, jedne z najmniejszych znanych obecnie nauce bakterii. Gatunki uznawane za hemotropowe przylegają do powierzchni erytrocytów, doprowadzając do niedokrwistości hemolitycznej na skutek wzbudzanej odpowiedzi immunologicznej. Wcześniej patogeny te zaliczano do Rickettsia, obecnie w wyniku badań molekularnych oraz analizy filogenetycznej wykazano bliższe pokrewieństwo z rodziną Mycoplasmataceae (1, 5, 8, 9).

U kotów stwierdzono występowanie trzech gatunków bakterii z tej grupy:

Mycoplasma haemofelis;Candidatus M. haemominutum;Candidatus M. turicensis.

Kocie mykoplazmy występują powszechnie na całym świecie. Istnieją zależności dotyczące zwiększonej częstotliwości występowania tego patogenu w pewnych rejonach geograficznych, szczególnie w cieplejszym klimacie. Może to mieć związek z powszechniejszą w tym klimacie populacją ssących krew stawonogów podejrzanych o udział w transmisji zarazka (5).

Jeśli zaś chodzi o poszczególne gatunki, badania przeprowadzone m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, we Włoszech czy w Danii wykazały, że najczęściej izolowano Candidatus M. haemominutum, najrzadziej zaś – Candidatus M. turicensis (1, 5-8).

Do grupy zwierząt o zwiększonym ryzyku infekcji mykoplazmami należą starsze (powyżej ósmego roku życia), wychodzące, niekastrowane kocury, szczególnie nierasowe. Brany jest również pod uwagę związek częstotliwości występowania choroby z grupą krwi danego...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.