Możliwości zastosowania składników diety w dietoprofilaktyce i dietoterapii IBD u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Możliwości zastosowania składników diety w dietoprofilaktyce i dietoterapii IBD u psów

Etiopatogeneza nieswoistego zapalenia jelit

Nieswoiste zapalenia jelit (ang. inflammatory bowel diseases – IBD) to grupa chorób przewlekłych przewodu pokarmowego o nie do końca wyjaśnionej etiologii, która jest jednocześnie najczęstszą przyczyną przewlekłych wymiotów i biegunek u psów. Diagnoza opiera się na wykluczeniu chorób, które mają znaną etiologię i określone objawy nacieku zapalnego błony śluzowej jelit w obrazie histologicznym. Najczęściej występującymi postaciami IBD są: limfocytowo-plazmocytowe zapalenie jelit (LPE), limfocytowo-plazmocytowe zapalenie jelit, limfocytowo-plazmocytowe zapalenie jelita grubego (LPC) i eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit (EGE) (1).

Pomimo wielu lat poświęconych na badania nad patogenezą IBD, główna przyczyna ich rozwoju pozostaje nieznana. Obecnie podkreśla się współdziałanie wielu czynników w etiologii tych chorób, głównie czynników środowiskowych oraz genetycznych, które współtworzą ich podłoże immunologiczne. Jednakże wśród głównych czynników uczestniczących w etiopatogenezie chorób zapalnych jelit największe znaczenie przypisuje się zaburzeniom równowagi immunologicznej w obrębie układu limfatycznego błony śluzowej (ang. gut-associated lymphoid tissue – GALT) w kontekście ciągłego napływu ze światła jelita różnorodnych antygenów, a szczególnie cząsteczek PAMP drobnoustrojów flory jelitowej. Cząsteczki PAMP to określone struktury specyficznych cząsteczek występujących na powierzchni drobnoustrojów, tzw. wzorce molekularne związane z patogenami. W warunkach prawidłowych komórki układu GALT wykazują tolerancję w stosunku do antygenów drobnoustrojów komensalicznych i reaktywność w stosunku do antygenów bakterii chorobotwórczych.

Chociaż antygeny generujące odpowiedź immunologiczną w chorobach zapalnych jelit są nieznane, to wydaje się, że rozwój procesu zapalnego jest wywołany zaburzoną pierwotnie funkcją układu immunologicznego w stosunku do składników prawidłowej flory jelitowej, które przy zwiększonej p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.