Metody pobierania krwi żylnej od psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Metody pobierania krwi żylnej od psów i kotów

Ułożenie pacjenta i sposób przytrzymania do pobierania krwi

Pobieranie krwi z żyły szyjnej zewnętrznej

Żyła szyjna zewnętrzna leży w rynience naczyniowej (zagłębienie znajdujące się po obu stronach szyi, bocznie w stosunku do tchawicy). Krew z żyły szyjnej zewnętrznej można pobierać u psów i kotów w pozycji siedzącej lub u zwierząt leżących na mostku. Pomocnik powinien unieść głowę zwierzęcia, tak, aby nos był zwrócony w kierunku sufitu. W celu lepszego uwidocznienia naczynia osoba pobierająca krew powinna ucisnąć rynienkę naczyniową w okolicy wpustu do klatki piersiowej. Igłę należy wkłuć powyżej miejsca ucisku na naczynie.

Pobieranie krwi z żyły odpromieniowej

W celu pobrania krwi z żyły odpromieniowej zwierzę należy ułożyć w pozycji siedzącej lub leżącej. Następnie pomocnik powinien założyć stazę lub ucisnąć naczynie palcem powyżej łokcia oraz unieruchomić zwierzę. Wkłucia igły w żyłę odpromieniową dokonuje się na grzbiecie przedramienia. Podczas pobierania krwi szczególnie istotne jest unieruchomienie kończyny poprzez podparcie ręką łokcia, co zapobiega cofaniu łapy, a przez to wykłuciu igły z naczynia.

Pobieranie krwi z żyły odstrzałkowej

W celu pobrania krwi z żyły odstrzałkowej pomocnik unieruchamia zwierzę w pozycji bocznej. Następnie w celu uwidocznienia naczynia zakłada stazę lub uciska kończynę miedniczą ręką powyżej stawu kolanowego. Wkłucia igły dokonuje się po zewnętrznej stronie kończyny tylnej, tuż powyżej stawu skokowego. Podczas pobierania krwi szczególnie istotne jest unieruchomienie kończyny poprzez podparcie ręką kolana, co zapobiega cofaniu łapy, a przez to wykłuciu igły z naczynia.

Pobieranie krwi z żyły odpiszczelowej

Od kotów najczęściej pobiera się krew z żyły odpiszczelowej. Pomocnik unieruchamia zwierzę w pozycji bocznej. W celu uwidocznienia naczynia należy ucisnąć kończynę miedniczą, leżącą bliżej podłoża, w pachwinie. Wkłucia igły dokonuje się po wewnętrznej stronie kończyny tylnej, powyżej stawu kolanowego. Podczas pobierania krwi szczególnie istotne jest unieruchomienie kończyny poprzez uchwycenie łapy w okolicy stawu skokowego i jej naciągnięcie, co zapobiega cofaniu łapy, a przez to wykłuciu igły z naczynia.

Pobieranie krwi żylnej jest jednym z podstawowych zabiegów mających na celu pozyskanie materiału do badań laboratoryjnych. Krew należy pobierać od zwierząt odpowiednio przygotowanych. Zwierzę przed badaniem powinno być poddane 12-godzinnej głodówce, w skrajnych przypadkach zaleca się głodówkę 24-godzinną.

dr n. wet. Kamila Glińska-Suchocka
dr n. wet. Marcin Jankowski,
dr hab. Krzysztof Kubiak, prof. nadzw.
dr n. wet. Jolanta Spużak
lek. wet. Pola Borusewicz
lek. wet. Jadwiga Bąkowska
Dominika Kubiak*
Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
*studentka V roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy