Teleweterynaria i sztuczna inteligencja – przyszłość czy utrata nadzoru nad leczeniem zwierząt? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Teleweterynaria i sztuczna inteligencja – przyszłość czy utrata nadzoru nad leczeniem zwierząt?

To tylko wybrane pytania, które są wynikiem prowadzonych prób wprowadzania „teleweterynarii”. Kilka lat temu w mediach społecznościowych krążył opis przypadku psa z zaczerwienionym guzem skórnym o wielkości czereśni. Wielu lekarzy weterynarii wizytujących owo forum wypowiadało się na temat diagnozy i polecali różne sposoby, mniej lub bardziej, radykalnego leczenia rozpoznanych przez siebie różnych chorób nowotworowych. Finalnie okazało się, że był to cukierek wklejony w sierść. Niezależnie, na ile był to fake news, a na ile nie, pokazał pewien mechanizm zagrożeń związanych z nietrafioną, pochopną opinią wydawaną na podstawie informacji od właściciela i przesłanych zdjęć, bez zbadania fizykalnego pacjenta. Z drugiej strony, także w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że Chat GPT lepiej zdiagnozował pacjenta niż lekarz weterynarii.

Cały czas opracowywane są algorytmy diagnostyczne, niemniej prawie zawsze związane są one z koniecznością zbadania pacjenta lub podłączenia go do pewnych czujników. Algorytmy mogą pomóc we wczesnej prediagnostyce i kwalifikacji: iść do lekarza czy jeszcze poczekać. Coraz częściej w różnego rodzaju „teleporadach” wykorzystywana jest sztuczna inteligencja. Czy jednak algorytmy zastąpią wiedzę i doświadczenie klinicysty? Jak bardzo musiałby być one rozbudowane? Ponadto diagnozowanie zdalne może kreować z jednej strony postawę asekuracyjną, z drugiej prowadzić do nadużyć.

Postawa asekuracyjna może wiązać się ze zlecaniem wielu dodatkowych badań, czyli i tak koniecznością udania się do placówki, która pobierze krew, wykona badanie obrazowe itp. Część materiałów do badań – wymazów ze skóry, nosa, gardła, odbytu itp. – może pobrać sam właściciel, o ile pozwoli mu na to jego podopieczny, zwłaszcza że czasem konieczne jest dość głębokie włożenie wymazówki. Istnieje więc zagrożenie wystąpienia błędów związanych z niewłaściwym pobraniem próbki lub celowym jej fałszowaniem.

Ponadto część badań w związku z „asekuracją” mo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.