Leki działające miejscowo w chorobach skóry psów i kotów ze szczególnym uwzględnieniem roli preparatów otologicznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leki działające miejscowo w chorobach skóry psów i kotów ze szczególnym uwzględnieniem roli preparatów otologicznych

Trudno wyobrazić sobie wdzięczniejszy niż skóra narząd docelowy do stosowania leków o działaniu miejscowym. W przypadku psów terapia miejscowa powinna stanowić integralny element leczenia każdej choroby skóry. Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia u kotów, ponieważ wielu przedstawicieli tego gatunku nie toleruje żadnego dotyku, zwłaszcza zaś związanego z aplikowaniem leków, w szczególności podawanych do kanałów słuchowych.Leki miejscowe mają wiele niewątpliwych zalet. Wykazują one o wiele mniejszy niekorzystny wpływ na organizm pacjenta w porównaniu z lekami o działaniu ogólnym. Ich stosowanie niejednokrotnie pozwala ograniczyć dawkę leku ogólnego i skraca czas leczenia (4).

W kontekście zalet terapii miejscowej warto zwrócić uwagę również na coraz powszechniejsze zjawisko narastającej lekooporności drobnoustrojów, którego przyczyną jest często niefrasobliwe lub zbyt śpieszne sięganie po leki o działaniu ogólnym przy jednoczesnym zaniedbywaniu bogatego i coraz szerzej dostępnego arsenału dermatologicznych produktów miejscowych.

Doskonałym przykładem zastosowania leków o dzianiu miejscowym w dermatologii jest terapia chorób uszu preparatami otologicznymi. Zapalenie ucha zewnętrznego w codziennej praktyce klinicznej występuje bardzo często, stanowiąc do 16,5% u psów i do 6,2% u kotów (3). Może mieć ono charakter pierwotny (np. świerzb uszny, ciało obce) lub wtórny (np. drożdżakowe lub gronkowcowe zapalenie jako powikłanie atopowego zapalenia skóry czy nadwrażliwości pokarmowej). Obecnie dostępnych jest bardzo wiele weterynaryjnych preparatów otologicznych (a ich liczba stale rośnie). Występują one w różnych postaciach (m.in.: krople, maści, żele) i zawierają różne substancje czynne. Podobnie jak w przypadku innych miejscowych leków dermatologicznych, również w przypadku preparatów otologicznych o ich skuteczności w ogromnej mierze decyduje prawidłowa technika aplikacji.

Preparaty otologiczne

Sztandarowym przykładem leków dermatologicznych o działan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.