Leczenie chorób stawów u zwierząt towarzyszących z zastosowaniem przeszczepu mezenchymalnych komórek macierzystych oraz osocza bogatopłytkowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leczenie chorób stawów u zwierząt towarzyszących z zastosowaniem przeszczepu mezenchymalnych komórek macierzystych oraz osocza bogatopłytkowego

Tkanka chrzęstna składająca się z chondrocytów jest w stanie wytrzymać wielkie obciążenia fizyczne. Urazy mechaniczne, nieprawidłowości postawy i zmiany patologiczne struktury powierzchni stawowej powodują zniszczenie szkieletu matrycowego chrząstki stawowej, która nie ulega spontanicznemu gojeniu.

W chorobie osteoartretycznej mamy do czynienia z nadmierną generacją mediatorów zapalnych, co powoduje przyspieszenie procesów katabolicznych i postępującą destrukcję powierzchni stawowej. Współczesne metody leczenia uszkodzonej powierzchni stawowej i tkanek miękkich układu ruchu, takich jak ścięgna, torebki stawowe i więzadła, to przede wszystkim:

allogeniczne przeszczepy tkanki pobranej od zmarłego dawcy;mozaikoplastyka – autologiczne przeszczepy chrząstki podchrzęstnej metodą artroskopową;operacyjne artroskopowe usuwanie osteofitów i płukanie stawów;kuretowanie i mikrourazy powierzchni stawowej do podchrzęstnej i połączenie jej ze szpikiem kostnym;autologiczne przeszczepy chondrocytów namnażanych w laboratorium do miejsc uszkodzenia;matrix associated (z użyciem szkieletu/rusztowania matrycowego), autologiczne przeszczepy chondrocytów umieszczanych w szkielecie matrycy (żelu) kolagenowej lub hialuronowej.

Wymienione metody mają ograniczone zastosowanie w traumatologii, są kosztowne i praktycznie trudno dostępne dla przeciętnego właściciela zwierzęcia.

Metody leczenia chorób stawów z użyciem mezenchymalnych komórek macierzystych są opisywane już od 2003 roku. W ostatnich latach wprowadzono do praktyki weterynaryjnej nową metodę terapii, polegającą na izolacji i przeszczepie autologicznych komórek macierzystych w osoczu bogatopłytkowym (OBP), możliwą do zastosowania w ambulatoryjnym leczeniu chorób stawów u zwierząt. Komórki macierzyste charakteryzują się potencjalnie nieograniczoną liczbą podziałów i zdolnością do różnicowania się w inne typy komórek. Pod tym względem dzieli się je na totipotentne (zdolne do różnicowania się w każdy typ komórek, w tym kom...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.