Leczenia konserwatywne stanów zapalnych stawów z wykorzystaniem wybranych środków farmakologicznych i biologicznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leczenia konserwatywne stanów zapalnych stawów z wykorzystaniem wybranych środków farmakologicznych i biologicznych

Rozwój stanu zapalnego w Osteoartritis

Choroba zwyrodnieniowa stawów (łac. osteoartritis, OA), która jest konsekwencją zaburzeń biologicznych bądź mechanicznych, prowadzi w różnym nasileniu czasowym do utraty chrząstki stawowej, przebudowy warstwy podchrzęstnej kości oraz tworzenia się wyrośli kostnych (osteofitów), najczęściej wraz ze stanem zapalnym obejmującym torebkę stawową oraz okoliczne tkanki. W skrajnych przypadkach stan zapalny może objąć lokalne węzły chłonne.

Za czynniki ryzyka prowadzący do powstania OA, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt najczęściej wymienia się otyłość, podeszły wiek (u ludzi powyżej 75. roku życia dotkniętych jest 80% populacji, natomiast u psów powyżej 7. roku życia jest to jedno z 10 najczęściej diagnozowanych schorzeń).

Podstawowym objawem klinicznym OA jest ból stawów, któremu towarzyszy zaburzenie ruchomości stawów, zwiększenie objętości mazi stawowej, a w dłuższym czasie poszerzenie obrysu stawu. Jednak bardzo ważne jest aby różnicować go z bólem pochodzenia mechanicznego, jakiemu towarzyszy na przykład zerwanie więzadła krzyżowego czy uszkodzenie łąkotki. W przypadku OA źródłami bólu stanowią: okostna, warstwa podchrzęstna, błona maziowa oraz tkanki otaczające staw.

Rozróżniamy pierwotny i wtórny rozwój choroby.

Przyczyny pierwotnego OA nadal nie zostały wyjaśnione, jednak w przypadku wtórnych są to: czynniki pourazowe (w tym również zabiegi chirurgiczne), zaburzenia wrodzone, takie jak dysplazja stawów, osteochondroza, czynniki endokrynologiczne, takie jak nadczynności przytarczyc czy niedoczynność tarczycy, cukrzyca.

Podstawowym czynnikiem wywołującym i rozpoczynającym proces OA są mikro- i makrourazy chrząstki prowadzące do uszkodzenia chondrocytów, co prowadzi do wydzielania cytokin (TNF – czynnik martwicy nowotworów i IL-1 interleukina 1) i metaloproteaz stawowych. W początkowym okresie choroby dochodzi do obrzęku chrząstki będącego wynikiem zaburzenia procesu tworzenia i niszczenia proteoglikanów ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.