Laseroterapia niskoenergetyczna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Laseroterapia niskoenergetyczna

Wiązka laserowa wniknie efektywniej do tkanki docelowej, np. w przypadku ścięgna zginacza powierzchownego u koni, jeżeli skóra zostanie odpowiednio przygotowana. Jednak w przypadku gdy usunięcie sierści jest wykluczone (np. pokaz zwierząt), oczyszczenie pola zabiegowego oraz zastosowanie roztworu alkoholowego będą miały pozytywny wpływ na przenikanie światła.

W medycynie weterynaryjnej stosuje się typowo lasery niskoenergetyczne 30-500 mW, choć w niektórych lecznicach można spotkać lasery o wyższej mocy (>500 mW).

Uzyskanie odpowiedniego działania w poszczególnych schorzeniach zależy od zastosowania odpowiedniej długość fali i właściwej dawki energii, które zmieniają się w zależności od zastosowań.

Zgodnie z prawem Arndt Schulta zbyt duża dawka nie wywoła pożądanego efektu, a zbyt mała – nie spowoduje żadnych zmian. Istotne jest także wybranie emisji impulsowej o określonej częstotliwości lub stałej. Wszystkie te czynniki decydują o tym, czy energia lasera dotrze do tkanek, oraz o tym, jaka będzie ich reakcja na zastosowane leczenie.

Dawki wykorzystywane w terapii zwierząt są takie same jak u ludzi. Są to:

  • w stanie ostrym – 0,1-3 J/cm2,
  • podostrym – 3-6 J/cm2,
  • oraz przewlekłym – 6-12 J/cm2.
VET_PERSONEL_2_17_rehabilitacja_LASEROTERAPIA_NISKOENERGETYCZNA_TAB_2
Tab. 2. Podział laserów medycznych

Zalecana dawka stosowana w przypadku otwartych ran to:

  • 4 J/cm2 z przyłożoną sondą ponad miejscem zmienionym.

W bólach mięśniowych dawka będzie się wahać:

  • między 2 i 4 J/cm2, a stawowych – między 4 i 8 J/cm2.

W ziarniakach powstających w wyniku wylizywania dawka wynosi: 1-3 J/cm2, w osteoartretyzmie – 8-10 J/cm2, w stanach zapalnych ostrych – 1-6 J/cm2, zaś w przewlekłych – 4-8 J/cm2.

Przeciwwskazania do leczenia obejmują zwierzęta z chorobą nowotworową. Wiązki laserowej nie powinniśmy kierować w okolice:
  • oczu (w celu uniknięcia uszkodzenia siatkówki),
  • płytki nasadowej,
  • zwojów nerwów,
  • krwotoku,
  • gonad i u zwierząt ciężarnych – w okolice macicy.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.