Kształtowanie umiejętności społecznych zwierząt zmagających się z lękiem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kształtowanie umiejętności społecznych zwierząt zmagających się z lękiem

Kompetencje społeczne zostały zdefiniowane jako zdolność zwierzęcia do optymalizacji wyrażania swoich zachowań społecznych w zależności od dostępnych informacji społecznych (9). Kompetencje społeczne obejmują zdolności do postrzegania i przetwarzania informacji społecznych oraz do zachowania się w oparciu o te informacje najbardziej odpowiednio w danym kontekście społecznym (3).

fot. istock.com

Rozliczne badania naukowe potwierdzają zależność kompetencji społecznych i lękliwości. Wykazano, że oksytocyna, która wiąże się z empatią, zaufaniem, aktywnością seksualną oraz budowaniem relacji i jej licznymi efektami prospołecznymi, jest także czynnikiem anksjolitycznym i antystresowym. To spowodowało duże zainteresowanie naukowe i medyczne zastosowaniem terapeutycznym oksytocyny w przypadkach lęku i dysfunkcji społecznych, takich jak zespół lęku uogólnionego, zespół stresu pourazowego i zespół lęku społecznego. Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły regulacyjną zdolność oksytocyny zachowań związanych z lękiem ogólnym i społecznym. Dostępne dowody z badań na zwierzętach i ludziach potwierdzają hipotezę o braku równowagi endogennego układu oksytocyny w mózgu w etiologii zaburzeń lękowych, szczególnie tych z komponentem społecznym, takich jak zespół lęku społecznego.

Wykazano, że czynniki, które gwałtownie zwiększają aktywność systemu oksytocynowego, zmniejszają lęk jako stan i promują zachowania prospołeczne. Mózgowa oksytocyna jest niezbędna dla naturalnie występujących zachowań preferencji społecznych u szczurów i myszy, analizowanych w badaniach społecznych, np. test unikania preferencji. Te obserwacje wraz z odkryciami, że myszy z odciętym systemem oksytocyny wykazują upośledzone zachowania społeczne, potwierdzają, że wysoki poziom aktywności oksytocyny w mózgu ogólnie promuje naturalnie występujące preferencje i kompetencje społeczne (8).

Rola zabawy jako interakcji społecznej w okresie młodzieńczym jest bardzo istotna, ponieważ przygotow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.