Krótki przegląd przez badanie ultrasonograficzne jąder i prostaty małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Krótki przegląd przez badanie ultrasonograficzne jąder i prostaty małych zwierząt

Technika obrazowania oraz prawidłowy obraz ultrasonograficzny jąder i prostaty

Badanie ultrasonograficzne układu rozrodczego samców nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, jednakże przy podejrzeniu wnętrostwa brzusznego zaleca się standardowe 8-12 godzinne przegłodzenie pacjenta w celu zmniejszenia artefaktów ze strony układu pokarmowego. Badaną okolicę należy wygolić i nałożyć żel do badania ultrasonograficznego. Zastosowanie preparatów na bazie alkoholu może działać drażniąco na delikatną skórę badanej okolicy i nie jest zalecane podczas badania.

Zarówno gruczoł krokowy, jak i oba jądra skanujemy w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach, uzyskując projekcje podłużne i poprzeczne na całej długości badanych struktur. Pacjent zazwyczaj jest ułożony w pozycji grzbietowej, prostatę obrazujemy z dostępu przezbrzusznego. Do badania zaleca się sondę liniową o wysokiej częstotliwości 7,5-10 MHz. Obrazując duże zmiany (w tym torbiele, ropnie) oraz podczas badania psów ras dużych, poleca się skorzystanie z sondy o częstotliwości 5 MHz.

Gruczoł krokowy znajduje się w tylnej części jamy brzusznej lub przedniej części jamy miednicy. Najsprawniej lokalizuje się go po wcześniejszym zobrazowaniu położenia pęcherza moczowego, następnie przemieszczając sondę doogonowo, a dobrzusznie względem okrężnicy zstępującej i prostnicy. Prawidłowa prostata przyjmuje wygląd miernie niejednorodnego hiperechogenicznego motyla w przekroju poprzecznym z hipoechogenicznymi obszarami położonymi grzbietowo i dobrzusznie w obrębie gruczołu. Obszary hipoechogeniczne stanowią tkankę gruczołową, natomiast hiperechogeniczne kolagen i tkankę nabłonkową. U psa cewka moczowa jest całkowicie otoczona przez prostatę, w przeciwieństwie do kotów. Przerost gruczołu prowadzi do ucisku jelita prostego, co w konsekwencji utrudnia oddawanie kału.

Do badania jąder prawidłowo zlokalizowanych w mosznie niekiedy zaleca się zastosowanie nakładek dystansujących lub grubej warstwy żelu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.