Kot z zaburzeniami zachowania w gabinecie weterynaryjnym. Cz. II. Jakie zaburzenia można zaobserwować u kocich pacjentów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kot z zaburzeniami zachowania w gabinecie weterynaryjnym. Cz. II. Jakie zaburzenia można zaobserwować u kocich pacjentów?

fot. istockphoto.com

Zaburzenia zachowania

Przeglądając źródła naukowe, podręczniki i artykuły natrafimy na wiele definicji zaburzeń zachowania wywodzących się z medycyny człowieka, jednakże pole weterynaryjne zdaje się świecić pustkami, skupiając się raczej na poszczególnych problemach. Można więc założyć, że zaburzenia zachowania są to zachowania spoza grupy naturalnych (w tym naturalnych niepożądanych), które mogą wystąpić między innymi na tle zdrowotnym, niemożliwości zrealizowania potrzeb i poprzez wpływ ludzi lub środowiska.

Najczęstszą przyczyną zdrowotną jest ból. Może on powodować zarówno agresję, jak i silne otępienie, a lokalizacja zmian nie zawsze jest oczywista. Pobudzenie i ataki agresji jest w stanie wywołać zarówno silny ból występujący przy osteoarthritis, jak i łagodne zapalenie ucha. Częste powody stanowią również: przewlekła choroba nerek, choroby układu pokarmowego, moczowego czy nadczynność tarczycy. Z tego powodu lekarze stanowią nieocenione ogniwo w pomocy kotu z problemami behawioralnymi – bardzo duża część z nich cierpi w rzeczywistości na dolegliwości somatyczne (które objawiają się poprzez zachowanie), na które nie pomogą nawet najlepsze terapie, modyfikacje środowiska czy ulepszanie zasobów.

Kilka z najpowszechniej spotykanych zaburzeń behawioralnych u kotów to:

Znakowanie moczem, oddawanie moczu poza kuwetą

Często te dwie rzeczy nie są prawidłowo rozróżniane przez właścicieli i kluczowe jest określenie, o jakie zachowanie chodzi. Przy wydalaniu poza kuwetą duża ilość moczu znajduje się głównie na powierzchniach poziomych, a jego częstotliwość rzadko wykracza poza 3-4 razy dziennie. Przy znakowaniu wyczuwalny jest intensywny zapach, zwierzę znakuje powierzchnie pionowe, a ilość moczu jest niewielka. Najczęściej znakują niewykastrowane samce, ale zachowanie może wystąpić również u niewykastrowanych samic.

The North American Veterinary Community przygotowało wytyczne, według których można postępować w przypadku k...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.