Koprofagia – zaburzenia behawioralne czy genetyczny imprinting? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koprofagia – zaburzenia behawioralne czy genetyczny imprinting?

Spaczone łaknienie (PICA) a koprofagia

Zaburzenie to polega na występowaniu apetytu na przedmioty niebędące żywnością (np. ziemia, kreda, węgiel) lub ogromny apetyt na rzeczy, które są w pewnym sensie żywnością, takie jak np. nieprzetworzone składniki żywności (np. mąka, surowe ziemniaki, skrobia). Aby uznać tego typu zachowania za zaburzenie, musi ono trwać przynajmniej miesiąc, a wiek zwierzęcia powinien wskazywać, że próbowanie spożywania niejadalnych przedmiotów jest uznawane za niedostosowane do poziomu jego rozwoju. Zachowania tego typu obserwuje się we wszystkich grupach wiekowych, a szczególnie u samic w ciąży i u młodych zwierząt, zwłaszcza opóźnionych w rozwoju, wśród których jest to najbardziej rozpowszechnione zaburzenie odżywiania. Rasą szczególnie predysponowaną są owczarki niemieckie. Spaczone łaknienie może się także wiązać z chorobami organicznymi mózgu. Problemy te dotyczą głównie psów, rzadko kotów, i oprócz agresji oraz pozostawiania odchodów w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach są najczęstszymi zaburzeniami behawioralnymi u zwierząt towarzyszących.

Jedną z form spaczonego łaknienia jest koprofagia, która polega na spożywaniu odchodów zarówno własnego, jak i innych gatunków. Koprofagię dzielimy na autokoprofagię (zwierzę zjada swój własny kał) i allokoprofagię (zwierzę zjada kał innych osobników tego samego lub innego gatunku) (14). Czasem wyróżnia się też cekotrofię, którą przejawiają m.in. króliki i bobry (40) Zwierzęta te wydalają dwa typy kału. Młode, zjadając odchody dorosłych, doprowadzają w ten sposób do zasiedlenia układu pokarmowego odpowiednią mikroflorą pozwalającą właściwie trawić pokarm roślinny. U niektórych organizmów żerowanie na odchodach innych zwierząt jest naturalnym sposobem odżywiania się, ponieważ kał zawiera dużo częściowo strawionego pożywienia. Kał może mieć też znaczenie pomocnicze, jak to się dzieje u hipopotamów i młodych słoni, gdyż zwiększa wykorzystanie pokarmu, oraz u psów i świń, u których umożl...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.