Znieczulenie ogólne do zabiegu sanacji jamy ustnej z ekstrakcją zębów u pacjenta z chorobą zwyrodnieniową zastawki mitralnej (dwudzielnej). Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znieczulenie ogólne do zabiegu sanacji jamy ustnej z ekstrakcją zębów u pacjenta z chorobą zwyrodnieniową zastawki mitralnej (dwudzielnej). Opis przypadku

Zwyrodnienie zastawki dwudzielnej (ang. myxomatous mitral valve disease – MMVD), prowadzące do niedomykalności zastawki mitralnej (ang. mitral regurgitation), jest najczęstszą chorobą serca spotykaną w praktyce weterynaryjnej, stanowi około 75% przypadków wszystkich chorób serca u psów. Początkowo przebiega bezobjawowo i łagodnie, jedynym objawem jest szmer skurczowy słyszalny najgłośniej z lewej strony klatki piersiowej nad koniuszkiem serca.

Często jego obecność stwierdza się, osłuchując pacjenta w gabinecie podczas podstawowego badania klinicznego. Potwierdzenie problemu następuje po wykonaniu badania echokardiograficznego z wykorzystaniem Dopplera, podczas którego zostają uwidocznione zmiany na płatkach zastawki dwudzielnej oraz niedomykalność tej zastawki. Wraz z postępem choroby dochodzi do pojawienia się przeciążenia objętościowego lewego przedsionka, czemu mogą towarzyszyć objawy kaszlu, nietolerancji wysiłkowej, przyspieszonego oddechu. Z czasem przebudowa serca jest coraz większa i rozwijają się objawy zastoinowej niewydolności serca (CHF), nadciśnienia płucnego, wodobrzusze.

Główna przyczyna choroby zwyrodnieniowej zastawki mitralnej jest nieznana, ale różne hipotezy wskazują na występowanie czynnika dziedzicznego, prawdopodobnie o charakterze poligenicznym, skłonnościach rasowych czy rodzinnych do wystąpienia tej choroby.

Zwyrodnienie zastawki mitralnej dotyczy w największym stopniu psów ras małych i średnich w wieku starszym czasami średnim. Rzadziej występuje u psów ras dużych.

Ważnym czynnikiem w kontrolowaniu przebiegu choroby zwyrodnieniowej zastawki mitralnej jest utrzymanie jak najlepszego stanu jamy ustnej pacjenta. Dlatego oprócz profilaktyki w postaci czyszczenia zębów psa przez właściciela, często konieczne jest przeprowadzanie zabiegu sanacji jamy ustnej w celu ograniczenia zakażeń bakteryjnych, których jama ustna może być źródłem.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.