Terapia miejscowa zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Terapia miejscowa zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia psa – opis przypadku

Chorobami mogącymi powodować kulawiznę w obrębie stawu ramiennego są zarówno zmiany tkanek twardych (np. OCD głowy kości ramiennej, złamania, nadwichnięcia, zwichnięcia, zapalenie kości, nowotwory), jak i zmiany dotyczące tkanek miękkich (zapalenie ścięgien mięśni, w tym ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia, mięśnia nadgrzebieniowego i mięśnia podgrzebieniowego) (4, 8). Do zróżnicowania przyczyny kulawizny wykorzystywane są różne techniki obrazowe, w tym badania RTG i USG (4-6, 10). W zależności od przyczyny kulawizny stosuje się różne metody leczenia, zarówno farmakologiczne (4), jak i chirurgiczne (6, 8), wspomagane coraz częściej fizjoterapią (19). Artykuł przedstawia opis przypadku zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia, poddanego miejscowej terapii kortykosteroidami, przeprowadzanej pod kontrolą USG.

Opis przypadku

Czteroletni samiec rasy beagle został przyjęty do przychodni z objawami kulawizny prawej kończyny piersiowej. W wywiadzie ustalono, że kulawizna pojawiała się okresowo od roku. W tym czasie pies był leczony w innych ZLZ, gdzie na podstawie badań RTG i USG stwierdzono zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia, W tym czasie stosowano naświetlania, iniekcje dostawowe środkami znieczulającymi i steroidami (Bupivacaina®, Depo-Medrol®) oraz unieruchomienie kończyny, co nie przynosiło jednak zadowalającego długotrwałego efektu klinicznego. Przeprowadzone badanie kliniczne wykazało odwodzenie i kulawiznę prawej kończyny piersiowej, palpacyjnie lekką bolesność okolicy prawego stawu ramiennego oraz zaniki mięśniowe prawej kończyny piersiowej. Poza opisanymi zmianami stan kliniczny psa był dobry i nie stwierdzono innych objawów chorobowych.

Wykonano badania RTG kończyny piersiowej (Proscan® system CR-35 z oprogramowaniem Promis®) oraz USG okolicy stawu ramiennego (aparat SIUI CTS 7700V®, wyposażony w głowicę liniową o częstotliwości 5-10 MHz). Badanie radiograficzne nie wykazało zmian w obrębie tkanki kostnej. Widoczne było zwiększone ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.