Terapia całkowitej stenozy nosowo-gardłowej u kota – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Terapia całkowitej stenozy nosowo-gardłowej u kota – opis przypadku

Stenoza nosogardzieli związana jest ze zwężeniem światła w miejscu połączenia jamy nosowej z jamą gardłową. Najczęściej lokalizuje się w przejściu podniebienia twardego w podniebienie miękkie. Zwężone światło nosogardzieli powoduje utrudnione oddychanie i powstanie szmerów oddechowych. Dane literaturowe wskazują, że występuje znacznie częściej u kotów niż u psów.

Zwężenie może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Stenoza o charakterze nabytym powstaje w wyniku przewlekłego zapalenia jamy nosowej, drażnienia błony śluzowej spowodowanego występowaniem chronicznych wymiotów czy regurgitacji lub jako komplikacja po zabiegu chirurgicznym. W przypadku kotów udowodniono, że czynniki infekcyjne, tj. koci herpeswirus, koci kaliciwirus, Mycoplasma spp. czy Cryptococcus neoformans, powodujące przewlekły stan zapalny jamy nosowej, mają również ogromne znaczenie w rozwoju stenozy jako powikłania. Podstawowym objawem powiązywanym ze stenozą nosowo-gardłową jest stertor podczas wdechu, któremu może (lecz nie musi) towarzyszyć kichanie czy wypływy z oczu i nozdrzy. Do listy diagnoz różnicowych należą: polipy nosowo-gardłowe, przewlekłe zapalenie jamy nosowej i zatok, infekcje górnych dróg oddechowych i ciała obce w nozdrzach lub nosogardzieli.

Zwężenie światła nozdrzy tylnych do niewielkiego otworu (zaledwie 2 mm lub więcej – stenoza niecałkowita) lub całkowity brak drożności jamy nosowej i połączenia z gardłem (stenoza całkowita) będą predysponować do gromadzenia się wydzieliny i śluzu, prowadząc do wtórnej infekcji jamy nosowej i nieżytu. W związku z tym, że koty są zwierzętami, które obligatoryjnie oddychają nosem, utrzymujący się stan niedrożności wywołuje u nich znaczny niepokój i objawy duszności oraz konieczność oddychania jamą ustną. Dlatego niezwykle ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie tej wady i podjęcie leczenia.

Stosowane opcje leczenia

W ramach leczenia wykonuje się rozszerzenie nosogardzieli za pomocą wprowadzenia metalowego stentu lub metodą dyl...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.