Rozpoznanie udaru niedokrwiennego móżdżku u psa rasy shih-tzu w rezonansie magnetycznym – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozpoznanie udaru niedokrwiennego móżdżku u psa rasy shih-tzu w rezonansie magnetycznym – opis przypadku

Udar niedokrwienny to zespół objawów klinicznych związanych z nagłym pojawieniem się ogniskowego zaburzenia czynności móżdżku powstałego w wyniku nieprawidłowości krążenia mózgowego i trwającego dłużej niż 24 godziny. Spowodowany jest gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do móżdżku z powodu zwężenia bądź całkowitego zamknięcia światła jednego z głównych naczyń tętniczych; najczęściej donosowej tętnicy móżdżkowej prawej lub lewej (9). Objawy kliniczne uzależnione są od zaangażowanego obszaru i rozmiarów uszkodzenia. W przypadku zamknięcia naczynia krwionośnego przebieg jest gwałtowny, objawy kliniczne pojawiają się nagle i mają charakter niepostępujący, bądź nasilają się w niewielkim stopniu.

Deficyty neurologiczne dotyczą zazwyczaj połowy ciała, dochodzi do nagłych zaburzeń koordynacji ruchu oraz równowagi i przeprostu spastycznego kończyn po jednej stronie. Dodatkowo mogą wystąpić skręt głowy i wysokie unoszenie kończyn podczas chodu (hipermetria). Przy rozległym urazie widoczne są dezorientacja oraz przewracanie się. Możliwe jest zaobserwowanie łukowatego wygięcia kręgosłupa i głowy do tyłu (opisthotonus), przy jednoczesnym podkurczeniu kończyn miednicznych (spastyczność odmóżdżkowa). Innym obserwowanym objawem są drżenia zamiarowe ograniczone do głowy lub kończyn, nasilające się przy skupieniu zwierzęcia na jakiejś czynności, np. podczas pobierania pokarmu czy głaskania. Odruchy rdzeniowe we wszystkich kończynach są przeważnie normalne do wzmożonych, podobnie jak napięcie mięśniowe (1). W niektórych przypadkach pojawia się patologiczny oczopląs, co spowodowane jest uszkodzeniem w zakresie połączenia móżdżku z aparatem przedsionkowym (objawy tzw. paradoksalnego zespołu przedsionkowego). Szybki komponent oczopląsu następuje w tej sytuacji w kierunku strony uszkodzonej (3).

Etiologia zawału niedokrwiennego móżdżku u psa jest różna. Wśród najczęściej opisanych przyczyn jest zator septyczny, związany z towarzyszącym zapaleniem bakteryjnym wsierdzia, zapal...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.