Przepuklina pachwinowa u suki w kontekście zaburzenia przebiegu ciąży - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przepuklina pachwinowa u suki w kontekście zaburzenia przebiegu ciąży

Przepukliną określa się przemieszczenie narządu z właściwej mu przestrzeni anatomicznej. Przemieszczanie się narządów z obrębu jamy brzusznej nazywamy przepuklinami brzusznymi. Klasyfikacja przepuklin brzusznych jest bardzo różnorodna – w zależności od budowy przepukliny, lokalizacji wrót, etiologii powstania przepukliny, zawartości worka przepuklinowego, a także możliwości odprowadzenia go na miejsce. Szczególnie ta ostatnia cecha jest ważna z punktu widzenia sposobu leczenia i rokowania. Przepukliny odprowadzalne są zazwyczaj wrodzonymi przepuklinami prawdziwymi, otoczonymi nieuszkodzoną otrzewną, i nie wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej w odróżnieniu od przepuklin rzekomych, niepokrytych w pełni otrzewną, przez co narażonych na powstanie zrostów z otaczającymi tkankami i związaną z tym możliwością uwięźnięcia lub zadzierzgnięcia zawartości przepukliny (2).

Przepukliny rzekome najczęściej są nabyte i powstają na skutek urazu bądź operacji w obrębie jamy brzusznej. Wrodzone przepukliny brzuszne mogą być wynikiem działania czynników genetycznych i związanych z tym nieprawidłowości w metabolizmie kolagenu (3), bądź zaburzeń rozwoju płodu, spowodowanych niedoborem składników odżywczych lub działaniem toksyn. Nabyte przepukliny brzuszne mogą być skutkiem urazu, a czynnikiem usposabiającym do ich wystąpienia jest otyłość, w przebiegu której dochodzi do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego i osłabienia struktury ściany jamy brzusznej na skutek zaburzeń metabolicznych organizmu w przebiegu nadczynności kory nadnerczy i cukrzycy czy innych zaburzeń hormonalnych.

Wystąpienie przepukliny jest często zależne od współistnienia czynników genetycznych i środowiskowych (3). Lokalizacja wrót przepukliny, również istotna klinicznie, pozwala wyszczególnić przepuklinę brzuszną zewnętrzną, która jest związana z defektem budowy ścian jamy brzusznej w każdym jej miejscu oprócz okolicy pępka, kanału pachwinowego, kanału udowego i moszny (4). Przepuklinę tych okol...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.