Podwieszenie pochwy jako rozwiązanie problemu pokastracyjnego nietrzymania moczu u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podwieszenie pochwy jako rozwiązanie problemu pokastracyjnego nietrzymania moczu u suk

Przeprowadzenie zabiegu

Zabieg podwieszenia pochwy wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Pacjentkę kwalifikuje się do zabiegu na podstawie badania klinicznego i wykonania rutynowych badań klinicznych obrazowych oraz krwi (2, 4, 6, 7, 9, 16). Przed zabiegiem niezbędne jest założenie cewnika moczowego. Jamę brzuszną otwiera się w linii białej, jak najbliżej spojenia łonowego, prowadząc cięcie dogłowowo na długość pozwalającą na manipulacje w jamie brzusznej. W dalszej kolejności odsłania się więzadło przedłonowe lewe i prawe. Dalej, za pośrednictwem pęcherza moczowego, uzyskuje się dostęp do kikuta szyjki macicznej. Bardzo pomocne jest wprowadzenie do pochwy tępo zakończonego kateteru, który pozwoli na naciągnięcie ścian narządu bez narażenia na uszkodzenie tkanek poprzez założone przewiązki.

Do podwieszenia pochwy należy użyć materiału niewchłanialnego, najlepiej materiału monofilamentowego, stosując z każdej strony kilka przewiązek. Założenie przewiązki rozpoczyna się od więzadła przedłonowego, wkłuwając igłę po jego doogonowej stronie. Dalej przeciąga się przewiązki przez zaszyjkową okolicę pochwy, prowadząc przewiązkę zewnętrznie w stosunku do przebiegu cewki moczowej. Następnie powraca się do więzadła, tym razem po jego dogłowowej stronie. Zaleca się najpierw przeprowadzenie przewiązek z każdej strony, a później symetryczne ich przewiązanie, dostosowując napięcie do elastyczności tkanek. Należy pamiętać, żeby nie ucisnąć zbyt mocno cewki moczowej, która zostanie dociśnięta ścianą pochwy do spojenia łonowego. Ostatnim etapem zabiegu jest zespolenie powłok brzusznych i skóry.

W postępowaniu pooperacyjnym dobrze jest zwrócić uwagę na nagłą zmianę napięcia cewki moczowej, co może wiązać się z zatrzymaniem moczu. Dlatego też zalecane jest zostawienie cewnika przez 3-5 dni po zabiegu i hospitalizowanie pacjenta w tym okresie. Zatrzymanie moczu jest głównym powikłaniem zabiegu, spowodowanym zbyt mocnym naciągnięciem przewiązek, co wiązać się może z ko...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.