Limfangiografia kończyn miednicznych w tomografii komputerowej – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Limfangiografia kończyn miednicznych w tomografii komputerowej – opis przypadku

Opis zwierzęcia:

Gatunek: pies,Rasa: labrador retriever,Płeć: samica,Wiek: 2 lata.

Opis przypadku

Pacjent został skierowany z innej placówki z objawami obrzęku jednej kończyny miednicznej o nieustalonej etiologii (ryc. 1). Z wywiadu ustalono, że obrzęk pojawił się mniej więcej w wieku 10-12 miesięcy przy osiągnięciu obecnej, docelowej wagi zwierzęcia (28 kg). Obwód kończyny wraz z wiekiem miał wyraźną tendencję wzrostową, a pies coraz większe trudności z poruszaniem się. Pojawiły się kulawizna II stopnia i postępujące zmiany skórne o charakterze wykwitów zapalnych oraz wysięku. Pies był okresowo leczony poprzez stosowanie antybiotykoterapii (enrobioflox 5 mg/kg m.c. 1x dziennie, a także amoksycylina z kwasem klawulonowym 10 mg/kg m.c. 1x dziennie) oraz glikokortykosteroidów (deksametazon 0,5-1 mg/kg m.c. 1x dziennie) z tendencją do częstych nawrotów – kilkukrotne terapie, 10-14-dniowe z nawrotami w trakcie stosowania leków, a w przypadku uzyskania poprawy nawroty następowały zaraz po odstawieniu leczenia farmakologicznego.

W momencie przyjęcia pacjenta obwód kończyny lewej był około pięciokrotnie większy w stosunku do strony przeciwnej, a ciastowaty, niebolesny obrzęk obejmował okolicę od stawu skokowego po okolicę pachwinową oraz nasadę ogona włącznie.

Diagnostyka

W badaniu klinicznym z wyjątkiem rozległego obrzęku kończyny miednicznej nie stwierdzono innych odstępstw. Wszystkie dostępne do badania węzły chłonne obwodowe, z wyjątkiem niewyczuwalnego węzła chłonnego w kończynie objętej obrzękiem, nie były powiększone, błony śluzowe były różowo-czerwone, temperatura ciała wynosiła 38,4°C, CRT < 2 s, osłuchowo nie stwierdzono zmian nad polem serca i płuc, powłoki brzuszne palpacyjnie były miękkie i niebolesne.

Obrzęk kończyny miednicznej lewej określono jako niezapalny, a w momencie przyjęcia pacjenta obejmował obszar od okolicy doogonowego pakietu lewej listwy mlecznej, nasady ogona, narastając w kierunku dystalnym, z największym nasil...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.