Guz chromochłonny nadnercza u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Guz chromochłonny nadnercza u psa – opis przypadku

Do Przychodni w Warszawie został skierowany pacjent – 6-letni pies rasy boerboel, niekastrowany samiec o masie ciała 67 kg. Od kilku lat leczony z powodu osteoarthritis. Dwa lata wcześniej miał objawy zapalenia żołądka i jelit. W dniu konsultacji bez objawów klinicznych. Podczas badania klinicznego nieprawidłowości wynikające jedynie z układu ruchu. Przed diagnostyką ortopedyczną zostało wykonane przeglądowe badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, które uwidoczniło zmiany patologiczne w obrębie jamy brzusznej. W opisie USG: zaotrzewnowo, centralnie, przyśrodkowo, przy nadnerczu lewym widoczny lity guz o nieregularnym kształcie około 4-5 x 3,5-4 cm z wypustkami ok. 4-7 mm, o nieregularnej powierzchni, silnie unaczyniony, z odczynem przewlekłym wokół, modelujący aortę, żyłę nerkową lewą oraz nieznacznie żyłę główną doogonową.

Nie stwierdzono naciekania naczyń ani skrzeplin wewnętrznych. Pozostałe narządy bez zmian. Nie uwidoczniono wolnego płynu w jamie otrzewnej, cech zastoju krążeniowego widocznego w łożysku naczyniowym jamy brzusznej. Badanie echokardiograficzne nie wykazało patologii. Badanie krwi morfologiczne i biochemiczne nie wykazało odchyleń od normy. Podjęto decyzję o leczeniu operacyjnym. Usunięto zmienione nadnercze i wysłano do badania histopatologicznego. W dostarczonym wyniku: guz chromochłonny nadnercza (łac. pheochromocytoma).

Nadnercza są zlokalizowane w przestrzeni zaotrzewnowej, blisko związane z aortą i żyłą główną. Nadnercze lewe przylega przyśrodkowo do aorty brzusznej, a jego doogonowa część graniczy z lewą tętnicą nerkową. Prawe nadnercze, bardziej doczaszkowo niż lewe, znajduje się dobrzusznie do trzynastego kręgu piersiowego i przylega do żyły głównej. Dostęp do regionu może być dodatkowo utrudniony przez powiększenie wątroby, które towarzyszy hiperadrenokortycyzmowi. Oba nadnercza są również przesłonięte przez tkankę tłuszczową, która gromadzi się w tym rejonie przestrzeni zaotrzewnowej, ale można je łatwo rozpoznać po beżo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.