Ciąża pozamaciczna u suki – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ciąża pozamaciczna u suki – opis przypadku

Bella jest 3,5-rocznym yorkshire terrierem. W ciągu ostatnich dwóch lat wydała na świat dwa zdrowe mioty, w obu przypadkach rodząc naturalnie, w spodziewanym terminie. Ostatnia, trzecia, ciąża w ocenie właścicieli początkowo przebiegała prawidłowo. W około 47.-48. dobie od pierwszego krycia doszło do obfitego krwawienia z dróg rodnych, na podstawie którego lekarz weterynarii stwierdził poronienie. Nie zostały wykonane badania dodatkowe, w tym badanie ultrasonograficzne macicy potwierdzające abortus feti, mimo że właściciele nie byli w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy poza krwistym wypływem zaobserwowali wydalenie płodów. Po wspomnianym incydencie suka zachowywała się normalnie, miała zachowane łaknienie, była skłonna do zabaw. W około 70. dobie od pierwszego krycia opiekunka zauważyła niewielką wypukłość po lewej stronie jamy brzusznej. W ciągu następnych paru dni asymetria powłok brzusznych zaczęła być coraz bardziej widoczna – „rosła w oczach”, W 77. dobie od pierwszego krycia zaniepokojeni właściciele zgłosili się do przychodni.

Badanie kliniczne

Wykonano badanie palpacyjne powłok brzusznych, które potwierdziło obecność zauważonego przez właścicieli twardego tworu. Następnie przeprowadzono badanie ultrasonograficzne, które uwidoczniło hiperechogeniczną, zgrubiałą ścianę macicy oraz obecność hiperechogenicznego, owalnego tworu po lewej stronie jamy brzusznej, nakładającego się na obraz macicy. Wykonano badanie palpacyjne per vagina, które nie wykazało odchyleń od normy. Nie zanotowano również wypływu z dróg rodnych. Wysunięto podejrzenie zatrzymania płodu/-ów w macicy.

Psa zważono (2,1 kg), zmierzono temperaturę (38,8°C), pobrano krew do badania laboratoryjnego oraz założono wenflon do żyły odpromieniowej w celu podania płynów (NaCl 0,9% 100 ml i.v.).

Na podstawie badania klinicznego oraz po przeanalizowaniu wyników badań dodatkowych zdecydowano o przeprowadzeniu laparotomii diagnostycznej. Chociaż stan kliniczny psa był poważny (ASA...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.