Jakie jest Twoje rozpoznanie? Preanalityka – czy mamy wpływ na jakość wyniku? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie jest Twoje rozpoznanie? Preanalityka – czy mamy wpływ na jakość wyniku?

Krew

Gdy wymaganym materiałem jest krew, należy się upewnić, że zwierzę nie jadło przez minimum 10-12 h, aby zapobiec lipemii po spożyciu posiłku. Posiłek, jeśli nawet nie spowoduje lipemii, wpływa również na niektóre parametry, np. zawyżając je [m.in. glukoza, mleczany, TLI (w tym przypadku głodówka powinna trwać minimum 12 h dla wiarygodnego wyniku), poziom leukocytów]. Przy niektórych testach ważne jest również, aby zwierzę nie było zmęczone, np. trening, forsowny spacer (CK, LDH, AST, glukoza, mleczany, poziom leukocytów).

Stres przy pobieraniu krwi również może wpłynąć na niektóre parametry (mleczany, glukoza, poziom trombocytów, szczególnie u kotów), dlatego należy zapewnić naszemu pacjentowi jak najwięcej spokoju (warto rozważyć rozpoczęcie wizyty od pobrania krwi, szczególnie jeśli mamy do czynienia z pacjentem, który źle reaguje na wizyty w gabinecie).

Istotne jest odpowiednie dobranie probówki, w celu uzyskania właściwego materiału. Probówki od różnych producentów różnią się kolorami korków, dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z opisem probówki na etykiecie, aby zapobiec pomyłce. W przypadku probówek z antykoagulantem ważne jest zachowanie proporcji pobranej krwi do antykoagulantu w probówce, dlatego należy dobrać rozmiar probówki do zwierzęcia, od którego pobieramy krew. Na rynku są dostępne zarówno próbówki pediatryczne, jak i o pojemności 1 ml, 2 ml i większe. Te o pojemności powyżej 2 ml nie mają zastosowania w przypadku psów i kotów.

W zależności od testu potrzebny jest różny materiał, który uzyskujemy poprzez pobranie krwi do odpowiedniej probówki. Niezależnie od próbówki należy sprawdzić jej datę ważności. W probówkach przeterminowanych zawierających antykoagulant może dochodzić do wykrzepiania. Szczególnie wrażliwy jest cytrynian, wykorzystywany do oznaczeń czynników krzepnięcia.

Typy probówek

Hematologia: u większości gatunków jest preferowana krew pobrana na EDTA, wyjątek: ptaki, gady – na heparynę litową. Dodatkowo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.