Jak właściwie dokonać selekcji alergenów do immunoterapii swoistej w nadwrażliwości na alergeny środowiskowe u psów i kotów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak właściwie dokonać selekcji alergenów do immunoterapii swoistej w nadwrażliwości na alergeny środowiskowe u psów i kotów?

Immunoterapia swoista jest metodą leczenia przyczynowego atopowego zapalenia skóry. Inne metody leczenia, takie jak unikanie kontaktu z alergenem, są niemożliwe, ale leczenie farmakologiczne pociąga za sobą nieraz bardzo silne skutki uboczne. Obecnie jest kilka dróg podawania wyciągów alergenowych. Jest metodą skuteczną i nieszkodliwą.

Wprowadzenie

Nadwrażliwość na alergeny środowiskowe, czyli atopowe zapalenie skóry, jest przewlekłą zapalną chorobą skóry przebiegającą ze świądem.

Pojęcie „atopia” lub „atopowe zapalenie skóry” uległo ewolucji w ostatnich latach, najpierw w 2010 r., a następnie uaktualizowano je w 2015 r. Zgodnie z nową definicją podaną przez międzynarodową grupę ekspertów (ang. International Task Force on Canine Atopic Dermatitis – ITFCAD) zajmującą się wytycznymi dotyczącymi atopowego zapalenia skóry, atopia to dziedziczna predyspozycja do występowania reakcji alergicznej pod wpływem czynników środowiskowych, a atopowe zapalenie skóry to genetycznie uwarunkowane zapalenie skóry przebiegające ze świądem oraz charakterystycznymi objawami klinicznymi występującymi w określonych miejscach i powstającymi najczęściej w wyniku nadwrażliwości na alergeny wziewne (środowiskowe) (12, 15-19).

Patogeneza atopowego zapalenia skóry nie jest do końca wyjaśniona. Przypuszcza się, że istotną rolę odgrywa populacja limfocytów pomocniczych T CD4+ (Th). Limfocyty pomocnicze T ulegają różnicowaniu na dwie subpopulacje (Th1 i Th2). Kluczową rolę w patogenezie odgrywa subpopulacja limfocytów pomocniczych Th2. Pod wpływem działania czynników środowiskowych dochodzi do stymulacji Th2 do uwalniania cytokin, które z jednej strony pobudzają limfocyty B do syntezy immunoglobulin klasy E (IgE), tworząc kompleksy antygen-przeciwciało, które łączą się z komórkami tucznymi poprzez specyficzne receptory Fc epsilon (Fcε), prowadząc do uwalniania histaminy, proteazy, zapoczątkowując proces zapalny, z drugiej strony zaś eozynofile, komórki tuczne i komórki Langerhans...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.