Jajniki w badaniu ultrasonograficznym u suk i kotek. Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jajniki w badaniu ultrasonograficznym u suk i kotek. Cz. I

Technika badania jajników

Zwykle pacjent układany jest w pozycji grzbietowej lub bocznej lewostronnej i prawostronnej (ryc 1-3). Najwygodniejszą pozycją, zarówno dla osoby badającej, jak i badanego zwierzęcia, jest pozycja grzbietowa przy zastosowaniu odpowiedniego pozycjonera. W badaniu suk ras dużych i olbrzymich bardziej wygodną pozycją może okazać się pozycja stojąca zwierzęcia.

Do uzyskania dobrej jakości obrazu ważne jest przed badaniem usunięcie sierści z obszaru insonacji (w okolicach nerek), a następnie nałożenie dużej ilości żelu kontaktowego na skórę. Niekiedy właściciele zwierząt wystawowych nie wyrażają zgody na skrócenie okrywy włosowej. W takiej sytuacji przed nałożeniem żelu należy obficie zmoczyć alkoholem obszar badania, co znacznie zmniejsza ilość powietrza obecnego między włosami a głowicą.

Badanie USG jajników powinno być przeprowadzone przy użyciu głowic o wysokiej częstotliwości. Do przeglądowego badania stosuje się zwykle głowice konweksowe o częstotliwości 5-8 MHz. W celu bardziej szczegółowego zobrazowania struktur o tak niewielkich rozmiarach należy posłużyć się głowicami liniowymi, które zapewniają dobrą rozdzielczość w polu bliskim badania (ryc. 3). Powierzchowne położenie jajników umożliwia ich zobrazowanie głowicą liniową nawet u dużych suk, natomiast u suk znacznie otłuszczonych jajniki mogą być zbyt oddalone od powłok brzusznych i niedostępne do badania taką głowicą.

Jajniki znajdują się doogonowo i dobrzusznie względem tylnych biegunów nerek, u większości suk w odległości nie większej niż 2 cm (ryc. 4 - 6) (4, 5). Mogą znajdować się również na wysokości nerek, lekko bocznie lub bardziej przyśrodkowo. Lewy jajnik leży zwykle pomiędzy ścianą jamy brzusznej a okrężnicą zstępującą, która znacznie utrudnia badanie. Natomiast po stronie prawej trudności z uwidocznieniem jajnika najczęściej wynikają z jego głębszego położenia – podobnie jak nerka prawa znajduje się bardziej dogłowowo i dogrzbietowo, przez co pętle jelit c...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy